07-07-2018 MURAT İLTER

Bundan iki yıl öncesine kadar Masa Tenisi denildiği zaman, ilk akla gelen Çinli devşirme sporculardı. Türkiye’ye Uluslar arası alanda sayısız başarı kazandırmış bir ismin Federasyon Başkanlığı döneminde tek madalya umudunu Çinli devşirme sporculara bağlaması ne kadar ironik.
2000-2016 yılları arasında bir çok Çinli devşirme sporcu ülkemizden gelip geçti. Ahmet, Mehmet, Bora, Melek, Şirin gibi isimler alarak Türk spor severine şirin görünmeye çalıştılar.
Elde ettikleri başarılar, ne medyada yer buldu, ne de Masa Tenisi camiasında kabul gördü.
2016 Kasım ayında yapılan Genel Kurul ile göreve gelen Kerim Koç ve ekibi, ilk olarak bu kanayan yaraya parmak bastı. İlk etapta Çinli devşirme sayısı 2’ye indirildi. Ardından yeni devşirme sporcular alınmayacağı, Çinlilere harcanan milyonlarca avronun artık Türk gençleri için harcanacağı duyuruldu.
Bir süre sonra da kalan iki Çinli sporcunun yerini genç yerli sporcular bileklerinin hakkıyla aldılar.
Geride kalan 18 ay içerisinde oluşturulan Olimpik kadro, sadece Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarını hedeflemekle kalmadı. Katıldığı Uluslar arası turnuvalarda başarılı sonuçlar almaya başladı.
Peki ne değişti? Nasıl oldu da Türk gençleri önce Balkan’lara ardından Akdeniz ve Avrupa’ya damgalarını vurdular.
Her şeyden önce sporun artık bilim olduğuna inanan yeni Federasyon işe Akademik bir yaklaşımla eğildi. Spor Psikologundan, beslenme uzmanına, fizyoterapistinden, kondisyonerine kadar çok profesyonel bir  teknik ekip, Üniversitelerle işbirliğine gidilerek oluşturuldu.
Gözü kapalı önüne gelen turnuvalara katılmak yerine,  ”Almanya, Fransa, Romanya, İran ve Çin gibi uluslararası kamplara ağrılık verildi. Uluslar arası kamplar, sporcularımız için son derece faydalı oldu. Farklı oyun stillerine sahip sporcularla ortak yapılan kamplar, Millilerimizin ufkunu açtı. Ardından da başarılar tek, tek gelmeye başladı.

Kız takımımız tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu Romanya’yı mağlup etmeyi başardı. Ardından tarihimizde ilk kez Balkan Şampiyonasını 16 madalya ve takım halinde şampiyonlukla tamamladık.
Erkek A Milli takımımız Avrupa 1.Liginde final oynadı ve Avrupa Süper Ligi’ne yükseldi. Bayan A Milli takımımız Dünya 1.Liginde final oynayarak Dünya Süper Ligine yükseldi. 15 yaşındaki sporcularımız Ece Haraç ve Özge Yılmaz çiftlerde U15 Avrupa üçüncüsü oldular. Yine Özge Yılmaz TOP10’da Avrupa ikinciliğini elde etti. İbrahim Gündüz ve Talha Yiğenler bu yıl Mart ayında Belarus’da yapılan 21 yaş altı Avrupa Şampiyonasında çiftlerde Avrupa Şampiyonu oldular. Daha önce hayal dahi edemeyeceğimiz başarılar, diğer sporcularımıza da ilham oldu.

İspanya’daki 18. Akdeniz Oyunları Masa Tenisi branşı için tarihi bir zaferle sonuçlandı. Belki altın madalya kazanamadık ama Bayan A Milli takımımızın kadrosunda Çin asıllı devşirme sporcular barındıran ülkelere karşı verdiği mücadele ve aldığı gümüş madalya, Oyunlar tarihinde bir ilki yaşattı. İbrahim Gündüz’ün bronz madalyasıyla yerli sporcularla 27 yıllık madalya özlemimiz sona erdi. Ne ilginçtir ki, Akdeniz Oyunlarında en son madalya kazanan yerli sporcu da eski Federasyon Başkanı Oktay Çimen’di.

Akdeniz Oyunlarında baştan sonuna kadar tüm alanlarda, hem sahada hem saha dışında takımımızın haklarını korumak için mücadelemizi verdik.  Yunanlı hakemlerin sporcularımızın hakkını çalmasına izin vermedik. Ülkemize iki madalya ile dönük. Yerli kadro ile mücadele ettik ve kimsenin beklemediği bir başarı yakaladık. Bu başarıda, bu sporcuları yetiştiren antrenörler, kulüp antrenörlerinin payı kadar  TMTF’nin 2 yıldır tarihimizde yapmadığı yatırımların payı var.
Bu turnuva bizim için çok fazla dönüm noktası oldu. Elde ettiğimiz başarı, doğru yolda ilerleyişimize daha kuvvetli ışık tutacaktır.
Bu süreçte başta Federasyonumuz olmak üzere Türk gençlerine destek veren Federasyon Başkanımıza, Milli takım antrenörlerimiz Sunay Atakan ve Onur Germeyanoğlu hocalarımıza ve bu takıma inanan herkese tekrar tebrik ve teşekkürlerimi sunarım.
Masa Tenisi şaha kalktı…

 


Bu yazı 701 defa okunmuştur.MURAT İLTER Diğer Yazıları
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam