04-06-2019 MURAT İLTER

Masa Tenisi'ne ilk geldiğim günden, bugüne kadar hep söylediğim bir şey var. O da Masa Tenisi'nin Marka Değerinin arttırılması gerektiği... Ne yazık geride bıraktığımız her sezon, bir öncekinden daha büyük kayıplarla kapanıyor. Masa Tenisi marka değeri sıfırı aşıp, artık eksi hanelere doğru ilerlemeye başladı.

Ama Nasıl olur? Türk Masa Tenisi çok iyi yerlere gitmiyor muydu!
Süper Ligimiz Avrupa'nın en kaliteli Ligi, Milli takım sporcularımız uluslararası arenalarda başarı üstüne başarı kazanıyor. ITTF sıralamasında her ay sıra atlıyoruz. Olimpiyat kotasına en yakın Olimpik spor Masa Tenisi, Türk takımları ETTU Kupalarına ambargo koydular, ülkenin her yerinde her ilçesinde açılan Masa Tenisi Salonlarında 7'den 77'ye herkes ücretsiz? Masa Tenisi oynuyor.  Masa Tenisi artık bir kitle sporu haline geldi. Okullarda ilk tercih edilen spor branşı Masa Tenisi, Masa Tenisi masası olmayan okulumuz nerdeyse kalmadı. Veteran Masa Tenisi, bir avuç mutlu azınlıktan, her yıl sayıları yüzleri bulan yeni katılımcıları ile bir çığ gibi büyüyor. Ülkemizdeki Açık Turnuvalarda dağıtılan para ödülleri diğer branşları kıskandıracak cinsten, Bölgesel Liglerimiz, yıllardır müsabakalara çıkamayan Masa Tenisi sporcuları için bir mihenk taşı oldu. Ülkemizde her yıl onlarca firma Masa Tenisi Sosyal Sorumluluk Projelerine destek oluyor.  
Ne güzel bir hayal değil mi? Ama ne yazık ki hayalin ötesine gidemiyor. Örneğin Bölgesel Ligin kurulmaması için çaba harcayan bir kesim var ki, onları anlamak mümkün değil. Akıllara zarar...
Biz millet olarak abartmayı çok severiz. Bir de sevdiğimiz şeylere toz kondurmayız. Hal böyle olunca, Masa Tenisi, Türkiye'nin bir numaralı sporu gibi görenler, o sporun Marka Değerini arttırmak için hiç bir gayrette bulunmuyor.
Yukarı da bugüne kadar olması gerekip de, olmayanları yazdım. Bir de tüm bunları yaptıktan sonra, pastanın üzerindeki çilekler var. Örneğin, salonlara seyirci çekilmesi, medyanın ilgisi ve sponsor desteği. Bu birbirinden ayrılmaz üçlü, o sporun Marka Değerini zirveye çıkartacak konu başlıkları.
Ama  temelleri sağlam kurmadan, yapılması gerekenler yapılmadan, kısacası pasta yapılmadan çilekler koyulmaya çalışılıyor.
Seyirci gelsin, Medya ilgilensin, Sponsorlar destek olsun...Öyle olmuyor işte....
Eğer Masa Tenisi'nin Marka Değeri arttırılmak isteniyorsa, köklü ve özlü değişiklikler yapılması şart. Lig sistemi baştan ele alınmalı. Bu branş takım sporu değil, Ferdi spor. Yıllarca sporcular Açık Turnuvalar yerine Liglere mahkum edilmiş. Masa sayısı arttırmak yerine, seyirci, medya ve sponsorun ilgisini çekecek daha az masalı organizasyonlar düşünülmeli.
Ya da dediğim gibi siz en iyisi hiçbir şey yapmayın. Zaten yapmayacaksınız da...
Ne kadar acınası bir durum değil mi?
Bir Olimpik branş ve Marka Değeri kocaman bir Sıfır...
Bu arada bu değerlendirmeyi yapan ben değilim. Ülkemizdeki, Spor Reklam Pazarlama Ajanslarının ortak değerlendirmesi.  


Bu yazı 184 defa okunmuştur.MURAT İLTER Diğer Yazıları
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam