05-09-2019 MURAT İLTER

2019 Avrupa Takımlar Şampiyonası Milli takımlarımız için erken sona erdi. Oynadığımız toplam 6 maçı da 3-0 kaybettik. Hiç set alamazken, 45 oyundan sadece 9 tanesini alabildik.

Ancak bazı rakamlara ve istatistiklere bakmadan yukarıdaki tabloyu değerlendirmek çok yanlış olur.

Yaptığımız maçlarda gördük ki, bire bir maç yaptığımız rakiplerimizin neredeyse tamamı ITTF Dünya sıralamasında bizim sporcularımızdan daha üst sıralardaydı. Freitas ve Ekholm 26, Gionis 36, Qian Li 50, Apolonia 59, Bergstrom 62, Partyka 68 ve Bajor 98 ile dünya ilk 100'ünde yer alan rakiplerimizdi. Böyle bir sıralama yapıldığında erkeklerde 2, kadınlarda ise 1 sporcuyu geçebildik.

 

Ancak sporcuların doğum tarihlerine bakıldığında Milli takım sporcularımızın rakiplerine fark attığını gördük. Mesela Talha ve İbrahim kendilerinden 11 yaş büyük Freitas ve Apolonia ile, Ziver ise kendinden 16 yaş büyük Monteiro ile, kadınlarda Özge kendinden 13 yaş büyük Partyka ile, Gülpembe Özkaya kendinden 18 yaş büyük Ekholm ile mücadele etti. Masa Tenisi'nde 1 yılın bile çok büyük fark yarattığı gerçeğini düşünecek olursak, bu farklar rakipler için çok ciddi bir tecrübe demek. Böyle bir yaş sıralamasında Milli sporcularımız üst seviyelerde yer aldı.

 

Bence en önemli istatistik sporcuların 2019 yılında katıldıkları ITTF Açık Turnuvalarıydı ki, bu turnuvalar hem ITTF sıralaması için, hem de Avrupa Takımlar Şampiyonası'na hazırlanmak için oldukça önem taşıyordu. Ne yazık ki sporcularımız böyle bir sıralamasının aşağılarında kaldılar. Natalia Bajor 2019'da tam 9 ITTF Açık Turnuvasına katılmış. Apolonia ve Partyka 7, Freitas 6, Monteiro, Kallberg ve Bergtrom 5, Gionis 4 ITTF Açık turnuvasına katılmış. Biz de bu yıl en çok ITTF turnuvasına katılan sporcumuz 4 turnuva ile Sibel olurken, Ece ve Özge 2, Gülpembe ise 1 turnuvaya gidebildi. Ziver ve Zihni ise bu yıl ITTF Açık turnuvasına hiç katılmadılar. Hal böyle olunca sporcularımız yine sıralamanın altında kaldılar.

 

ITTF sıralaması için önemli olan bu Açık Turnuvalardan en çok puanı kim almış diye sorarsanız, Talha'nın kök söktürdüğü, buram, buram terlettiği Freitas tam tamına 4 bin 500 puan toplamış sadece bu yıl. Bajor 2 bin 775, Apolonia 2 bin 400, Monterio bin 520, Bergstrom bin 395, Gionis bin 390 puanla zirvede yer alırken, Milli takım sporcularımız çok az ITTF turnuvasına katıldığı için yine sıralamanın aşağısında yer aldılar.

 

Bu Avrupa Şampiyonası gösterdi ki, sporcularımızı istikrarlı bir şekilde yılda 8-9 ITTF Açık Turnuvasına göndermemiz gerekiyor. Bu turnuvalardan alacağımız puanlarla ayrıca Avrupa ve Dünya TOP 16 Cup'lara davet edilebiliriz ki, rakiplerimizden Freitas, Apolonia, Gionis ve Ekholm bu yıl TOP 16 Cup'lara davet edilerek extra puanlar kazandılar.
Çok puanlar kazanıp, ITTF dünya sıralamasında üst sıralara çıkmak; tecrübe kazanıp, seri başı olma avantajının yanı sıra, hem değişik stillerdeki rakiplerle karşılaşma imkanı, hem de rakipler üzerinde psikolojik bir baskı kurmayı sağlayacak.
Elimizdeki bu genç kadroyu korumalı ve 5 yıl, 10 yıl sonrasının hedeflerini koymalıyız. Her dönem gençleştirilmiş Milli takım yerine artık ışıldamaya başlayan bu gençlerimizin parlamalarına imkan verelim. 1994, 1995, 1996 jenarasyonları gibi kaybolup gitmesinler.  


Bu yazı 722 defa okunmuştur.MURAT İLTER Diğer Yazıları
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam