10-10-2017 FADIL OLGUNER

İnternet'ten Türkiye Ligleri Açılış Etabını izlerken aklıma başlıktaki soru takıldı.

'Oraya toplanan 800 civarı masa tenisçi acaba yaptıkları bu spordan bir gelir elde edebiliyor mu?'  diye düşündüm.
Tabii oraya toplanmalarının esas nedeninin bu sporu sevmeleri olduğunu herkes gibi ben de biliyorum. Ancak burada zaman ve emeklerini harcayacaklar ve bunu yılın değişik aylarında tekrarlayıp temsil ettikleri kulüpler için ter dökecekler.

Kulüplerin kendilerini temsil eden bu masa tenisçilere katkıları olduğu biliniyor. Bu katkının miktarı kulübün mali gücüne ve oyuncunun göstermiş olduğu performansa göre değişiyor. Ancak bilinen o ki ülkemizde en iyi yerli bile, (istisnalar dışında) genelde normal bir işte çalışmak zorunda. Ya malzeme satacak ya da bir işte çalışıp geçimine katkı sağlayacak ve ek olarak da liglerde oynayacak. Ülkemizdeki yabancıların durumu biraz daha farklı. Ülkemizde ikamet etmeyenler olduğu gibi Türkiye'de yaşayanlar da var ve her iki grup da yerlilere göre daha fazla gelir elde edebiliyorlar.

Performansları yukarıda bahsettiklerimden daha aşağıda olan bir başka grup ise daha az aylık ücretlerle yetinerek bu işi sürdürüyorlar. Bir de sadece kulüplerinin yaptığı malzeme yardımı ile yol, otel, yemek giderleri karşılanan bir grup var. Ben yaptığım gözlemlerde bu grubun genel toplamda bayağı yeri olduğunu gördüm. Aslında bu konuda bir anket yapılıp gerçek rakamların ortaya çıkması sporumuzun ilerisini planlama açısından çok iyi olur diye düşünmekteyim.

Dünya'daki duruma bakarsak belli istisnalar dışında, masa tenisinin profesyonel anlamada bir futbol, basketbol vs getirisi olmadığını görürüz. Tabii burada profesyonelce derken anlatmak istediğim başka hiçbir iş yapmadan sırf masa tenisinden elde ettiği gelirle hayatını sürdüren masa tenisçileri kast etmekteyim. Masa tenisinden iyi bir maaş alan ama hayatını başka işler yaparak sürdüren masa tenisçi de kuşkusuz bir yerde profesyoneldir. Ama yarı profesyonel.

Elde ettiğim bilgilere göre bu üst düzey sporcuların performanslarına bağlı olarak genelde ayda 3 bin dolar ile 35 bin dolar arası bir kazançları olduğunu öğrendim. Tabii bunun istisnaları da var. Örneğin Dimitrij Ovtcharov ve Timo Boll'un maç başına 16 bin dolar aldıklarını öğrendim. Dünya sıralamasında ilk 10 sırada olan masa tenisçilerin yıllık kazançları milyon dolarlarla açıklanıyor. Yalnız dikkat edersek bu ilk 10 sıra için, yani bir başka değişle tüm Dünya'da masa tenisi oynayanların arasından sadece 10 kişi.

Dünya çapında ünlenen masa tenisçilerin bir avantajı ise sporu bıraktıktan sonra kolayca iyi bir maaşla antrenör olarak iş bulabilmesi. Örneğin Liu Guodong gibi koçlar ayda 9 bin dolara iş bulabiliyorlar.

Umarım bir gün bizim sevgili sporumuz da Çin'de olduğu gibi çok popüler bir hale gelir ve masa tenisine emek veren insanlarımız hak ettikleri gelirleri elde ederler.


Bu yazı 8037 defa okunmuştur.FADIL OLGUNER Diğer Yazıları
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam