06-05-2018 FADIL OLGUNER

Kuzey Kıbrıs Masa Tenisi Federasyonu tarafından organize edilen Büyükler Ligi bugün yapılan maçlarla tamamlandı. Büyük Bayanlarda Yakın Doğu Üniversitesi şampiyon, Girne Amerikan Üniversitesi ikinci ve Bekiroğulları üçüncü oldular.Erkeklerde ise sıralama Girne Amerikan Üniversitesi şampiyon, Lefke Avrupa Üniversitesi ikinci ve Bekiroğulları üçüncü şeklinde oldu.
Kuzey Kıbrıs'ta Federasyona üye takım sayısı ne yazık ki günden güne azalmaktadır.
Erkeklerde son yıllarda altyapıya önemli katkıları olan Leventspor,Yakın Doğu Üniversitesi,Girne Spor Birliği, Anafartalar ve Gençlik Merkezi takımları faaliyetlerini durdurmuş veya faaliyetleri ve üyelikleri Federasyon tarafından sonlandırılmıştır.
Belki Türkiye gibi büyük bir ülkede bu sayı önemli olmayabilir ancak Kuzey Kıbrıs gibi küçük ve takım sayısı az olan ülkelerde bu önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. O kadar ki bugünkü duruma bakarsak bayanlarda sadece 3 takım vardır. Erkeklerde sayı 7 veya 8'dir. Ama bu da yeterli değildir. Kapanan veya kapatılan takımlar tek bir nedenden değil başka başka nedenlerden kapanmıştır.Ben burada bunun nedenlerinden çok sonuçlarına bakmak istiyorum. Leventspor kapandı. Kulüp diğer branşlarını da kapatarak bu işe nokta korken sporcuları dağıldı. Doğukan Berkal, Çağrı Ilgar, Doğaç idris gibi yetenekli gençler bu sporu bıraktı. Benzerini Girne Spor Birliği'nde de gördük. Güçlü ve yetenekli gençlere sahip Girne Spor Birliği'nde Türkiye'de de başarılı sonuçları olan Vehbi Zeki Serter, İbrahim Pekdoğan, Güzey Aknar, Tunç Güneralp ve diğerleri ya masa tenisini bıraktılar ya da ara verdiler. Ben bir masa tenisçinin nasıl emeklerle ,fedakarlıklarla yetiştiğini çok iyi bilen ve bunu yaşayan birisi olarak diyorum ki, lütfen artık bu duruma son verin. Gidişat iyi değildir. Filler dövüşüyor, olan çimlere oluyor, eziliyorlar. Bu sorunun çözümünü ben şahsen o kadar önemsiyorum ki bir an önce, daha önce belirttiğim değişik değişik nedenlerle ortaya çıkan, kapanma veya kapatılma yeniden gözden geçirilip bir orta yol bulunabilir diye düşünüyorum. Masa tenisi KKTC de çok da fazla popüler bir spor dalı değildir. Üniversiteler de olmasa iyice zora girer. YDÜ'nün önce Türkiye Liglerinden çekilmesi, ardından da Kuzey Kıbrıs Büyük erkekler liginden çekilmesinin nedenleri araştırıldı mı? Bu çok önemlidir. Çünkü masa tenisinin KKTC de devamı için üniversiteler hayati önem taşır. Umarım tüm bu sorunlar çözülür ve sporun ana amacı olan dostluk ve kardeşliğe geri döneriz.


Bu yazı 2094 defa okunmuştur.FADIL OLGUNER Diğer Yazıları
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam