13-11-2018 FADIL OLGUNER

ITTF kuralları gereği hepimizin raketinin bir yüzü kırmızı ,bir yüzü siyahtır. Çok büyük bir çoğunluk, yeni lastiklerini aynı marka lastiğin değişik renklerini, aynı özelliklere sahip olduğunu düşünerek rastgele yapıştırmaktadır.
Peki acaba aynı marka lastiğin değişik renkleri, aynı özelliklere sahip mi?
Bu konuda masa tenisi duayenlerinden Alex Vanderklugt (Haggis)'in ilginç bir makalesi yayınlandı. İlginç bulduğum bu makaleden aşağıda bazı alıntılar yaptım. İlginizi çekeceğini umuyorum.
Alex Vanderklugt, bu makalesinde aynı marka lastiklerin değişik renkleri arasında bazı özellik farkları olduğunu iddia ediyor. Anti ve pütür lastiklerin değişik renkleri arasında bazı farklar olduğunu biliyordum ama bunun tüm lastiklerde olduğunu ben de ilk kez duyuyorum.
Makalede bazı lastiklerin farklı renkleri arasında anlaşılmayacak kadar az ,bazılarında ise bayağı belirgin farklar olduğu iddia ediliyor ve buna bazı somut örnekler veriliyor. Eğer hangi lastiğin hangi farklı özelliği olduğu bilinirse daha bilinçli bir lastik seçimi yapılabilinir diyor. Ve ekliyor bu bilinçli seçim sonucu fazladan elde edilen tek bir sayı bile olsa oyuncunun yanına kar kalır diyor.
Raketlerin lastikleri niye bir tarafta siyah ,diğer tarafta kırmızı diye sorarak şu açıklamaları yapıyor. Çok eski yıllarda raket lastiği olarak beyaz ve sarı dışında her renk kullanılabiliyordu. Raketin iki yüzü de aynı renk olabilirdi. Fakat zamanla lastik teknolojisinin gelişmesi ile çok farklı özelliklerde lastikler üretilmeye başlandı. Bazı masa tenisçiler raketlerine farklı özellikli değişik lastikler takarak rakiplerine avantaj yakalayınca, ITTF 1980 yılında raketlerin bir yüzünün siyah diğerinin kırmızı olması kararını aldı.
Alex ITTF'in bu kararından sonra değişik lastik kullanan oyuncuların aynı marka lastiklerin değişik renklerinin aynı özelliklere sahip olduğunu düşünerek bazı hatalı lastikler kullanmaya başladığını belirtti ve iddialarını somut bir şekilde açıkladı.
Genelde Avrupa ve Japon düz lastiklerinin değişik renkleri arasında bazı küçük farklar olmasına karşın oyuncuların performansını etkileyecek düzeyde olmadığını belirtti. Ancak Çin lastiklerinde böyle olmadığını, kırmızı ile siyah lastikler arasında belirgin farklar olduğunu yazdı. Çin düz lastiklerinde sürat ve gelen spinden fazla etkilenmeme isteniyorsa kırmızı, daha iyi kontrol için ise siyah lastik kullanılmalıdır dedi. Kısa pütürlerde renkler arasında fazla bir fark olmadığını ancak uzun pütürlerde çok belirgin farklar olduğunu iddia eden Alex, kırmızı renk uzun pütürün çok iyi reversal (rakibin spinini geri gönderme) verdiğini ve rakipten gelen süratli topların süratini daha iyi emdiğini yazdı.
Bu nedenle masaya yakın oynayan ve blok yapan oyuncuların kırmızı renk uzun pütür kullanması daha çok geriden klasik defans yapanların ise siyah rengi tercih etmelerini önerdi. Antitopspin için ise yüzeyi siyaha göre daha kaygan olduğundan ve bu nedenle daha fazla reversal veren kırmızı rengi, masaya yakın oynayanlara tavsiye eden Alex, bloktan çok anti ile atak yapanlar ise siyah rengi tercih etmelidir diye yazdı.
Yukarıda ilginç bulduğum Alex Vanderklugt'in Kırmızı ve Siyah farkı isimli makalesinden bazı bilgileri sizlere aktardım. Yukarıdaki görüşlerin tümü Alex'in görüşleridir. Kendisi gerçekten görüşlerine çok saygı duyduğum, engin deneyimli bir masa tenisi sevdalısıdır.
Umarım yazdıkları ilginizi çekmiştir.
 


Bu yazı 3374 defa okunmuştur.FADIL OLGUNER Diğer Yazıları
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam