reklam
28-12-2017 ÇAĞAN DAĞISTAN

Kuşkusuz centilmenlik her spor branşı için olmazsa olmaz bir değer. Fakat Masa Tenisi için durum biraz daha farklı. Belki de dünyanın en centilmen sporu Masa Tenisi. Kendine has ritüelleri olan, kazansak da kaybetsek de, dostluk ve Fair-Play'den asla vazgeçmememiz gerektiğini bizlere aşılayan bir spor.

Son yıllarda gözlemlediğim bazı olumsuz durumlar bir centilmen sporu olan masa tenisine maalesef gölge düşürüyor. Normal hayatta dahi hoş karşılanmayacak bir çok gayrı ahlaki hal ve hareket masa tenisi sporunun içine bir şekilde sokulmaya çalışılıyor ve ne acıdır ki bizler de bu duruma alışmak zorunda bırakılıyoruz.

Peki nedir bu gayrı ahlaki hal ve hareketler?

İlk aklıma geleni bize Çin'den ithal edilmiş olan "cho" kelimesi. "Cho" kelime anlamı itibariyle "iyi oyun", "güzel oyun" demek olsa da gerek liglerimizde gerekse amatör düzeyde kullanım amacı biraz farklı hale gelmeye başladı. Oyuncunun kendisini motive etmesi ve maç havasına girmesi için kullanılan bu sözcük artık sadece rakibi demoralize etmek, psikolojik baskı oluşturmak ve hatta rakibi tahrik etmek amacıyla kullanılır hale geldi.

Aklıma gelen diğer olumsuz davranışlardan bazıları; kaybedilen sayıdan sonra raket fırlatmak, barları tekmelemek, küfretmek, bilinçli bir şekilde servis saklamak, balık yaptıktan sonra özür dilememek, hatta marifetmiş gibi bir de sevinmek ve daha da ileri gidip maç sonu rakibi tebrik etmemek.

Peki bu durumun önüne nasıl geçebiliriz? Bu sporu kirleten, bu spora zarar veren insanları içimizden nasıl ayıklayabiliriz? Bu noktada tüm masa tenisi camiasına büyük görev düşüyor. Eğer bizler bu insanları masa tenisinden uzak tutmazsak onlar bu sporu bir virüs gibi içten içe kemirmeye devam edecek.

Bize düşen en önemli görev bu tarz hal ve davranışları hiçbir şekilde kabul etmemek, yapan kişileri uyarmak, hatta gerekirse üst mercilere şikayet etmek olmalı. Federasyon da bu konuda daha ciddi yaptırımlar getirmeli, bir centilmen sporu olan masa tenisine gölge düşürecek en ufak bir hareketi dahi cezasız bırakmamalı.

Yazımı bu konuyla ilgili söylenmiş en güzel söz ile noktalamak istiyorum.
"Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda AHLAKLISINI severim" Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK


Bu yazı 819 defa okunmuştur.ÇAĞAN DAĞISTAN Diğer Yazıları
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam
UA-57566543-1