reklam
01-09-2014 RÖPORTAJ

Yetenekli, hırslı ve azimli, Gülpembe Özkaya

Fenerbahçe’nin ve Yıldız Milli Takımı’nın yıldız oyuncusu Gülpembe Özkaya, başarıya giden yolda basamakları hızla çıkıyor.

Yetenekli, hırslı ve azimli, Gülpembe Özkaya

Masa Tenisi sporuyla nasıl tanıştın, bu spora nerede başladın?
Gülpembe: O yıl okul maçlarında 2000 doğumlu öğrenciler katılacaktı. Bu nedenle, Kadıköy Belediyesi’nde görevlendirilen bir antrenör seçme yaptı. 20 günlük bir antrenmanla turnuvaya katıldık. Bu turnuvadan sonra Kadıköy Belediyesi kulübünde antrenmanlara Metin Mestanoğlu ile devam ettim. 9 ay sonra lisansım çıktı. Turnuvalara katılmaya başladım.

Hangi takımlarda oynadın?
Gülpembe: Şu anki ismiyle Fenerbahçe Veteran Masa Tenisi Kulübü olan Kadıköy Belediyespor’da başladım. Daha sonra Fenerbahçe spor kulübünden çağırıldım. 1 yıl aradan sonra Fenerbahçe spor kulübünde antremanlara devam ettim ve halen Fenerbahçe takımının oyuncuyum.

Kulüp yada okul takımlarıyla elde ettiğin başarılar nelerdir?
Gülpembe: Okul takımıyla Kadıköy İlçe ve İstanbul birinciliği elde ettik. Kulüp takımıyla ise 2009 -2010 sezonu minikler ferdi İstanbul birincisi oldum. 2010-2011 sezonunda da İstanbul minikler ferdi şampiyonu, Bayanlar süper lig şampiyonluğu, 2011-2012 sezonu, İstanbul Atatürk Kupası minikler ferdi şampiyonu, İstanbul yıldızlar ferdi şampiyonu, İstanbul minikler takım şampiyonu, İstanbul 23 Nisan ulusal egemenlik kupası minik bayan ferdi şampiyonu, İstanbul kupası minikler bayan ferdi şampiyonu, İstanbul gençler ferdi şampiyonu, İstanbul minikler ferdi şampiyonu, İstanbul gençler bayan takım şampiyonu, İstanbul cumhuriyet kupası minikler ferdi şampiyonu, Türkiye gençler şampiyonası bayan takım şampiyonu, Türkiye minikler bayan takım şampiyonu, 2013 sezonu, İstanbul cumhuriyet kupası yıldız bayan ferdi şampiyonu, İstanbul gençler İstanbul kupası bayan ferdi şampiyonu, İstanbul yıldızlar bayan takım şampiyonu, İstanbul yıldızlar ferdi şampiyonu, İstanbul 23 Nisan ulusal egemenlik kupası genç bayan ferdi şampiyonu, İstanbul minikler bayan ferdi şampiyonu, İstanbul gençler bayan takım şampiyonu, İstanbul yıldızlar bayan ferdi şampiyonu, İstanbul Atatürk kupası yıldız bayan şampiyonu, İstanbul minikler bayan takım şampiyonu, İstanbul yıldızlar bayan ferdi şampiyonu, İstanbul yıldız bayan takım şampiyonu, Türkiye süper lig bayan takım şampiyonu, Türkiye minikler çift bayan şampiyonu ,Türkiye kupası bayan takım şampiyonu, Türkiye en iyi 16'lar şampiyonu. 2014 sezonu, İstanbul Çanakkale şehitlerini anma yıldız bayan ferdi şampiyonu, Türkiye yıldızlar çift bayan şampiyonu.

Kaç kez Milli oldun? Milli forma ile en iyi derecen nedir?
Gülpembe: Yıldız ve Genç Milli oldum. En iyi Millilik derecem balkan şampiyonası çift bayan 2.'si ise balkan şampiyonası ferdi bayan 3.'lüğü

Spor yapmanda Ailenin desteği nedir ?
Gülpembe: spor yapmamda ailem her zaman yanımdalar.

Masa Tenisi sporunun sana normal hayatta kullanabileceğin neler kazandırdı ?
Gülpembe: masa tenisi sporunun bana normal hayatta hem sosyal açıdan olsun hemde derslerde dikkat ve çabuk anlama özelliği geliştirdi.

Ne tür Tahta ve lastik kullanıyorsun?
Gülpembe: Tahtam:SK7 korbel lastiklerim tenergy 05 tenergy 64

Oyun stilin nedir? Ne tür oyun stilini tercih ediyorsun?
Gülpembe: oyun stilim atak.Kendi oyun stilimi yani atak tercih ediyorum.

Uğura inanır mısın ? Maçlarda her hangi bir uğurun var mı?
Gülpembe: uğura inanırım.Bunun için sol bileğime taktığım mor bilekliğim vazgeçilmezimdir.

Kariyerinde kimi örnek alıyorsun ? Masa Tenisindeki ilham kaynağın kimdir?
Gülpembe: Masa tenisinde örnek aldığım sporcu melek hu ve ilham kaynağımdır.

En unutamadığın maçın hangisi?
Gülpembe: En unutamadığım maçım Balkan şampiyonasındaki finale çıkma maçım sırbistanlı bir kızla 4-3 biterek çekişmeli geçen maçtır.

Tüm sporlar içinde en beğendiğin sporcu kim?
Gülpembe: Sporlar ve sporcular arasında fazla ayrım yapamam ama ilk başlatan Metin Mestanoğlu hocaya ve şuan beni ilerleten Babür Üstündağ hocaya değinmeden geçemeyeceğim. ve şuanki A miili takımının başında olan Halil hacı'yada çok teşekkür ederim.

Bir sporcuyu başarıya götüren etkenler sence nelerdir?
Gülpembe: Bir sporcuyu başarıya götüren etkenlerden en önemlisi öz disiplin ve ahlaktır.Ve çalıştığı dalda hırslı,azimli olmalıdır.

Masa Tenisi ile ilgili hedeflerin nedir?
Gülpembe: Masa tenisi ile ilgili hedeflerim tabiki öncelikle öz disiplinli, ahlaklı,hırslı ve azimli iyi bir sporcu olmaktır. her sporcunun istediği gibi A milli takımında oynamak. Ama asıl hedefim Dünya’da ve Avrupa’da final oynamak.

İmkanın olsa Masa tenisinde neleri yapmak yada neleri değiştirmek isterdin ?
Gülpembe: İmkanım olsa Türkiye'deki masa tenisi çalışma süresini Çin'deki çalışma süresiyle aynı tutmaya çalışırdım.

Masa Tenisine yeni başlayanlara tavsiyelerin neler olur?
Gülpembe: Masa tenisine yeni başlayanlara tavsiye olarak masa tenisine küçük yaşta başlamalarını ve hiç aksatmadan antrenmanlara devam etmelerini tavsiye ederim. Ve masa tenisi diğer spor dallarından daha dikkat gerektiren bir spor dalı olduğu için derslerde de yardımcı olur.

 

 

 

 

 


Bu haber 2082 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam