27-06-2016 GÜNDEM

Yaşayan efsane geri döndü

Masa Tenisi'nin Lefter Küçükandonyadis'i olarak kabul edilen ve Türk masa tenisinin yaşayan efsanesi Vasilis Aleksandiridis, 35 yıldan sonra Beyoğluspor formasıyla spora gerdi döndü.

Yaşayan efsane geri döndü

HABER: MURAT İLTER

70’lı yılların efsanevi masa tenisçisi Vasilis Aleksandiridis, bir dönemin yenilmez armadasının unutulmaz masa tenisçisi olarak spor tarihine geçti. O imkansızlık yıllarında kendine özgü stili, müthiş kabiliyeti, disiplinli karakteri ile Dünya ve Avrupalı sporcuların korkulu rüyası olan Vasilis Aleksandiridis, Türk Milli takımı formasıyla da unutulmaz maçlara imza attı.

1968 yılında, babasının Kınalıada'daki evlerine bir masa tenisi masası almasıyla masa tenisine kardeşiyle birlikte başlayan Vasilis Aleksandiridis, 70'li yıllarda Beyoğluspor'da lisanslı olarak masa tenisi oynamaya başladı. 1970 yılından 1983 yılına kadar aktif olarak masa tenisine devam eden Vasilis Aleksandiridis, bu süre zarfında halen Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanlığı yapan Oktay Çimen ile birlikte Türk Milli takımını Avrupa 1.Ligi'ne çıkarttı.bMasa tenisine başlayalı henüz 7 yıl olmasına rağmen 1975 senesinde kariyerinin zirvesine çıkan  Vasilis Aleksandiridis, dünyaca ünlü Yugoslav Spançiç gibi isimlerle final oynama başarısı gösterdi.

Daha sonra eğitim hayatına devam eden ve Teknik Üniversite'ye yazılan Vasilis Aleksandiridis bir süre masa tenisine ara verdi. Elektrik Mühendisi olarak mezun olan Vasilis Aleksandiridis, hiçbir zaman masa tenisinden kopmadı. Eğitim zamanı içinde aktif olarak masa tenisi oynamaya devam etti.bTürk Milli takım formasını 300'den fazla giyen Vasilis Aleksandiridis, 1983 yılında Türkiye'den ayrılana kadar 1973 balkan şampiyonluğu, 1973 ve 1975 yıllarında ise Akdeniz Şampiyonluğunu kazandı.

Türkiye'yi 1.Lige taşıdık

Türk Masa Tenisi Milli takımını Avrupa 1.Ligi'ne yükselten kadroda yer aldığını söyleyen Vasilis Aleksandiridis, ''O yıl Oktay Çimen, ben ve Kadriye Poyrazoğlu ile Avrupa 2.Liginde çok iyi maçlar çıkarttık. Portekiz'i 6-1, İrlanda'yı 5-2, Galleri 4-3 yendik. İspanya'ya 4-3 yenildik. Son maçımızda Belçika ile Avrupa 1.Ligine çıkma maçı oynadık. O gün ben ve Oktay Çimen 2 çektik. Bir de çift maçını alınca masadan 5-2 galip ayrıldık ve Avrupa 1.Ligine yükseldik'' dedi.

Yunanistan yenilgisi

Türk Milli takımı formasıyla unutulmaz maçlara çıktığını bundan dolayı çok gururlu olduğunu belirten Vasilis Aleksandiridis, ''İstanbul'da 7-0 yenildiğimiz Yunanistan maçını unutamam. Avrupa 2.Liginden Avrupa 1.Ligine çıktığımızda sanırım ikinci maçımızda İstanbul'da Atunizade Spor Salonunda Yunanistan karşısına çıktık. Belki de rakibimizi çok küçük gördüğümüz için, belki de maçın mutlak favorisi biz gösterildiğimiz için sanırım biraz rehavete kapıldık. O gün 7-0'lık bir yenilgi aldık. Hiç unutmuyorum, maçtan sonra göz yaşlarımı tutamamıştım. Daha sonraki yıllarda Yunanistan'ı yenerek rövanşı aldık ama o gün benim hafızamda hep kalacak'' diye konuştu.

Beyoğluspor İstanbul şampiyonu

1976 yılında Beyoğluspor takımıyla gençler liginde başarılı maçlar çıkarttıklarını söyleyen Vasilis Aleksandiridis ''O yıl Anadolu Spor Salonunda final maçında Fenerbahçe ile karşılaşmıştık. Final maçını 5-1 kazanıp İstanbul Gençler Şampiyonu olduk. Daha sonraki yıllarda Beyoğluspor başarılarına devam etti. Yenilmez armada olarak üst üste hem gençlerde, hem de büyüklerde tüm şampiyonlukları kazandık. Gerçekten çok güzel yıllardı'' dedi.

35 yıl sonra yeniden

Beyoğluspor formasıyla beş kez Türkiye şampiyonluğu sevinci yaşayan Vasilis Aleksandiridis ''Ben, kardeşim Fanis, Davit Kumru  ve Nazım Arpacı Sarı-siyahlı forma ile şampiyonluklar yaşadık. Şimdi 35 yıl sonra tekrar masa tenisine dönmüş olmaktan çok mutluyum. İnşallah artık sık sık tekrar gelirim. Eski arkadaşları görmek ve bu güzel ortamı tekrar yaşamak harika bir şey. Terfi maçlarıyla Tokat'ta yeniden elime raketi aldığımdan dolayı çok mutluyum. Terfi Ligini 38 takım arasında 4.sırada tamamlamak bizi çok mutlu etti. En büyük hayalimiz Türkiye 2.Ligine yükselmek'' dedi.

Hedef yeni ve genç sporcular yetiştirmek

Beyoğlusporlu yöneticilerin kendilerini kulübe davet ettiklerini söyleyen Vasilis Aleksandiridis ''Beyoğluspor kulübünde Açık turnuva yaptılar. O turnuvada bir gösteri maçı yaptık. Beyoğlusporlu yöneticiler, masa tenisi branşının yeniden açılması için bizden yardım istediler. Bizde zevkle bunu kabul ettik. David Kumru Beyoğluspor'da masa tenisi şubesini yönetecek. Beyoğluspor kulübünde hem sporcular için, hem de veteranlar için zaman olacak. Bizde elimizden geldiğince yardım etmeye çalışacağız. Tekrar yeni ve genç sporcuların çıkmasını istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapacağız'' dedi.  Oktay Çimen Federasyonunun gençlere çok önem verdiğini söyleyen Vasilis Aleksandiridis ''Bu sezon Federasyonun gençleri bir çok Açık turnuvaya gönderdiğini öğrendim. Bu yılda 30-40 uluslar arası maç yapmak anlamına geliyor. Çok mutlu oldum. Bizim zamanımızda böyle imkanlar yoktu. Uluslar arası maçlar haricinde kamplarda Milli takım sporcuları için son derece önemli.  Çimen'in çalışmalarıyla Türk masa tenisi iyi yoldadır'' diye konuştu.

Oyun çok hızlandı

Kendi zamanındaki masa tenisi ile şimdiki masa tenisini karşılaştıran Vasilis Aleksandiridis ''Federasyon Başkanı Oktay Çimen başkanlığa geldikten sonra Türk masa tenisi inanılmaz bir çıkış içine girdi. Hatırladığıma göre Çimen göreve geldiğinde 35 bin lisanslı sporcu vardı. Şimdi bu sporcuların sayısı 120 bine kadar çıktı. Bu Oktay Çimen'in çok büyük bir başarısıdır. Kendisini tebrik ediyorum. Genç Milli takımımızın başarıları beni çok sevindirdi. Bu da genç neslin Türk sporcularının yetişmesinde büyük katkı sağlıyor. Sanırım Türk masa tenisi çok büyük bir kalkınma süreci içinde. Masa tenisi eskiye nazaran artık daha çabuk ve hızlı oynanıyor. Servis ve spin şeklinde geçiyor. Eskiden daha çok defans ve blok olarak oynanırdı. Oyun bu kadar hızlı ve çabuk değildi'' dedi.

Terfi'de kalite yüksekti

Tokat'taki Terfi maçlarıyla 40 sene önceki masa tenisi ile şimdiki masa tenisi arasındaki farkı çok daha belirgin bir şekilde görme imkanı bulduk. Çok başarılı genç sporcular var. Çok hızlı oynuyorlar. Onların bu çabuk ve hızlı oyunları karşısında sayı almak için tekniğinizin çok iyi olması gerekiyor. Bu kadar uzun süre ara vermiş olmama rağmen, çok iyi maçlar çıkarttım. Oynadıkça açıldım ve tekrar eski günlere dönmek çok güzeldi'' dedi.  Terfi Ligine katılan takımların kalitelerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Vasilis Aleksandiridis ''Gerçekten oynarken çok büyük keyif aldım. Turnuvaya katılan tüm takımları tebrik ediyorum'' dedi.

Türk sporcular yetişiyor

Türk sporcuların Olimpiyatlara gitmesi için planların ve hazırlıkların devam ettiğini söyleyen Vasilis Aleksandiridis ''Federasyon Başkanımız Oktay Çimen bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Tüm Türkiye'ye masa tenisini yaydıktan sonra şimdi bir çok yerde kamplar düzenliyor. Yerel antrenörleri de bu olayın içerisine entegre ediyor. Tahmin ediyorum ki, bu süreçte genç sporcular çıkacaktır.  Genç Milli takımımızın Türk sporcularla elde ettiği başarılar da iyi bir  yolda gidildiğini gösteriyor'' diye konuştu.

Masa tenisi sevdirilmeli

Masa tenisinin tanıtımı ve sevdirilmesi hususunun son derece önemli olduğunun altını çizen Vasilis Aleksandiridis ''Federasyon Başkanımız Oktay Çimen'in futbol sahalarında masa tenisi oynatması, Boğaziçi Köprüsünde yapılan All Star gösteri maçı yapılması, daha fazla sayıda yerel turnuva düzenlenmesi, belediyelerinde yardımıyla masa tenisi çok daha fazla bir şekilde tanıtılmış olacak. Tüm bunların yapılması sırasında yerel basının ve yerel televizyonların davet edilmesi de daha çok insana ulaşılması konusunda fayda sağlayacaktır'' dedi.

Disiplin ve kondisyon

Masa tenisine yeni başlayanlara öğütlerde bulunan Vasilis Aleksandiridis ''Disiplin, çok çalışma, kondisyon çok önemli. Masa Tenisi sadece masa başında oynanan bir spor olmasına rağmen, çok fazla kondisyon gerektiren bir spor. Her sezon hazırlık süreci içinde bir ay kondisyon  çalışması yapılmalı, ondan sonra masa başında çok top antrenmanına geçilmeli. Masa tenisinde başarı için bir diğer önemli husus ise sabırlı olmaktır. Büyük bir sabır içinde çalışmalara devam edilmeli. Ayrıca periyodik olarak antrenman sürelerini arttırmak gelişim için son derece önemli.

Masa tenisi hayatımı değiştirdi

Masa tenisinin hayatına çok şeyler kazandırdığını söyleyen Vasilis Aleksandiridis ''Masa tenisi benim hayatımı değiştirdi diyebilirim. Ben 1983 yılından sonra masa tenisine ara verdim. Bu çok yanlıştı. Şimdi iki yıldır oynamaya başladım. Bunu kimseye tavsiye etmiyor. Masa tenisi bu sporu yapan her insanın hayatında önemli etkiler yapmıştır. Özellikle aktif olarak iş hayatında çalışan bir insan için, iş saatlerinden sonra, gidip masa tenisi oynaması bütün dertlerini unutturuyor ve ertesi güne daha iyi başlaması için motive ediyor'' dedi.

 

  


Bu haber 4849 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam