29-10-2018 GÜNDEM

Türkiye Paralimpik Masa Tenisi'nde artık söz sahibi

Erkekler Class 4 kategorisinde altın madalyayı kazanarak Dünya Şampiyonu olan Nesim Turan, Türkiye'nin Paralimpik Masa Tenisi'nde dünyada lider ülkelerden birisi olduğunu söyledi.

Türkiye Paralimpik Masa Tenisi'nde artık söz sahibi

ITTF tarafından Slovenya´nın Celje kentinde düzenlenen 2018 Paralimpik Masa Tenisi Dünya Şampiyonası´nda Erkekler Class 4 kategorisinde altın madalyayı kazanarak Dünya Şampiyonu olan Nesim Turan, bu turnuvada üst üste Dünya Şampiyonu olan üç sporcudan birisi oldu.

Kadınlar Class 10'da Polonyalı Natalia Partyka ve Erkekler Class 3'de Çinli Feng Panfeng'den sonra Dünya Şampiyonu unvanını Slovenya'da korumayı başaran üçüncü isim olan Milli sporcumuz Nesim Turan Masa Tenisi Dünyası'na yaptığı açıklamada, Paralimpik Masa Tenisi'nde artık Türkiye'nin dünyada lider ülkelerden birisi olduğunu söyledi.
Türkiye'nin Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda söz sahibi olduğuna değinen Turan ''Alınan dereceler, bu başarının mimarları Yusuf Kılınçkaya ve İlhami Kılınçkaya'nın Paralimpik Masa Tenisi'nde Türkiye'yi getirdiği noktanın en büyük kanıtıdır. Türkiye artık ITTF'in En başarılı sporcular ödül törenine davet edilecek düzeye gelmiştir. Bugün Paralimpik Masa Tenisi'nin lider ülkeleri Polonya, Fransa ve Çin ile kafa kafaya hatta çoğu zaman onları yenerek bir seviye atladık. Ben de bu seviye atlayanlardan birisi olduğum için mutluyum'' dedi.


Masa Tenisi Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Murat İlter, Nergiz Altıntaş ve Nesim Turan ile birlikte
 

Kadınlar Class 3'de çeyrek final maçında önde olduğu Dünya Şampiyonu Çinli Xue Juan karşısında şansız bir yenilgi alan ve belki de Dünya Şampiyonluğunu kıl payı kaçıran Nergiz Altıntaş ise gelecek şampiyonalara umutla bakıyor. Bir önceki Takım Dünya Şampiyonasında Dünya ikincisi olduğunu hatırlatan Altıntaş, Masa Tenisi Dünyası'na yaptığı açıklamada,''Potansiyelim var. Ama ne kadar iyi olsanız da bazen böyle kaza kurşunu olabiliyor. Sırada Avrupa Şampiyonası var. Ama daha önemlisi 2020 Olimpiyatlarının kotaları 2019'da alınmaya başlanacak. Bir sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Şu anda Dünya sıralamasında ilk 5 içerisindeyim. Hedefim önce Avrupa Şampiyonu olup sonra 2020 Olimpiyatlarına katılmak'' dedi.
 


Hilal Türkkan
 

2018 Paralimpik Masa Tenisi Dünya Şampiyonası´nda şansızlık yaşayanlardan birisi de Kadınlar Class 10'da mücadele eden Hilal Türkkan oldu. Türkiye Lig'lerinde de forma giyen başarılı oyuncu, Masa Tenisi Dünyası'na yaptığı açıklamada, eleme grubunda şanssız bir kura çektiğini söyledi. Klasmanında madalya kazanan iki sporcunun kendisiyle aynı grupta mücadele ettiğini hatırlatan Türkkan ''Dünya Şampiyonu Polonyalı Natalia Partyka ve Dünya 3.sü Tayvanlı Tian Shiau We ile aynı grupta mücadele ettim ve ikisine de yenilerek gruptan çıkamadım.  Hedefim benimde önce Avrupa Şampiyonluğu ve daha sonra 2020 Olimpiyatlarına katılmak'' diye konuştu.


DÜNYA ŞAMPİYONASINDA 4 MADALYA

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu ITTF tarafından Slovenya´nın Celje kentinde düzenlenen 2018 Paralimpik Masa Tenisi Dünya Şampiyonası´nda 4 madalya kazandı.
Erkekler Class 4 kategorisinin Nesim Turan altın madalyayı kazanarak Dünya Şampiyonu olurken, Abdullah Öztürk gümüş madalyanın sahibi oldu. Erkekler Class 5´te ise Çinli rakibi Cao Ningning´i 3-2 yenen Ali Öztürk, altın madalya elde ederek Dünya Şampiyonu oldu. Kadınlar Class 7 finalinde ise Hollandalı Kelly van Zon´a 3-1 yenilen Kübra Korkut ise gümüş madalyada kaldı.

 


Bu haber 521 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam