22-11-2015 RÖPORTAJ

Simge İnal, Yaşı küçük ama başarısı büyük

Mardinli genç sporcu Simge İnal, henüz 12 yaşında olmasına rağmen, başarılı performansı ile Milli takıma girmeyi başardı. Balkan Şampiyonası'nda ay-yıldızlı forma ile dikkatleri üzerinde toplayan Simge'nin şimdiki hedefi Avrupa Şampiyonası'nda madalya almak.

Simge İnal, Yaşı küçük ama başarısı büyük

Balkan Masa Tenisi Şampiyonası için Genç Milli takıma çağrılan Simge İnal, Mardin masa tenisinin  milli takımlara gönderdiği ilk sporcu. Ay-yıldızlı forma ile ilk kez ter döken Simge, aynı zamanda Şampiyona'da mücadele eden en genç sporcu olma unvanını da elde etti. Simge İnal henüz 12 yaşında ve 5 yıldır masa tenisi oynuyor. Mardin’in Türkiye 2.Ligi'ndeki temsilcisi Mardin Margenç takımında forma giyen Simge İnal, kendisinden yaşça büyük sporcuları yenerek büyük takdir topluyor. Minik sporcunun hedefi önce Avrupa Şampiyonası ve sonrasında Olimpiyatlar. Çalışmalarını düzenli olarak sürdüren Simge İnal, 7 yaşından itibaren masa tenisi oynuyor. Masa tenisine okulda oynayan öğrenciler sayesinde tanışan İnal, masa tenisi sporuna Mardin Atatürk Spor Salonun'da antrenör İzzet Atasever'in gözetiminde başlamış.

Milli formayı giymek şereftir

Masa Tenisi'ne başladığı günden bu yana Mardin Margenç forması giyen Simge İnal Mardin’den milli takıma seçilen ilk sporcu olmanın mutluluğunu yaşıyor.  Başarıya giden yolun düzenli çalışmak olduğunu söyleyen İnal, “Beş yıldır masa tenisi oynuyorum. İnançla mücadele ettim. Hocam İzzet Atasever sayesinde çok başarılar kazandım. Sonunda da milli sporcu oldum. Bu benim için gurur verici bir olay. Beni yetiştiren Hocama çok teşekkür ederim. Beni yetiştirdi buralara kadar getirdi. Şimdi milli oldum, milli takım formasını giymek büyük bir şeref. O yüzden çok mutluyum. Hedefim Avrupa Şampiyonasında derece yapmak. Avrupa’da Türk milli takımı forması ile ay-yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum” dedi

Bir çok başarısı var

Kendisi minikler kategorisi sporcusu olmasına rağmen bu yıl Mayıs ayında Samsun'da yapılan Türkiye Gençler Şampiyonası'na Türkiye 8.si olmayı başaran Simge İnal'ın kariyeri başarılarla dolu. Simge, Anadolu Yıldızlar Ligi'nde Türkiye 5.si, Minikler kategorisinde Türkiye 5.si, Çift bayanlarda Gençler Türkiye 3.sü, Minikler çiftlerde Türkiye 3.sü, En İyi 8'ler Turnuvasında Türkiye 4.sü ve Minikler takım maçlarında bölge şampiyonu olmayı başardı. Düzenli ve çok antrenman sayesinde buralara geldiğinin altını çizen Simge İnal ''Şimdi milli oldum bundan sonraki hedefim uluslar arası arenada başarı kazanmak.

İlklere imza atıyorlar

Masa tenisi sporuna 7 yaşında başlayan Simge, hedef sporcu yetişmesi için ne kadar erken yaşta bu spora başlanılması gerektiğinin en güzel örneği. Çok iyi bir alt yapılarının olduğunu söyleyen İnal '' Mardin masa tenisi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek milli takıma çağrılan ilk sporcuyum. Şimdi bir ilki daha gerçekleştirip, sezon sonunda şampiyon olarak 1.Lige çıkmak istiyoruz. Tüm Mardin halkının desteğini bekliyoruz'' dedi. Yapılan çalışmalarının Mardin Masa tenisinin geleceği adına umut verici olduğuna dikkat çeken İnal '' Hedefimiz olimpiyatlara gitmek. Bunu gerçekleştirebilirsek, sadece Mardin adına değil, Türkiye adına bir ilk olacak ve ilk kez bir Türk sporcu Olimpiyatlara gidecek. Önümüzdeki 5 yılı kapsayan bir program yaptık. Ben Avrupa'da başarılı olacağıma ve Olimpiyatlar için gerekli kotayı geçeceğime inanıyorum'' dedi.

Masa Tenisi hayatımın bir parçası

Masa Tenisinin hayatını tamamen değiştirdiğini söyleyen Simge İnal ''Bambaşka bir hayatım oldu. Farklı insanlar, farklı kültürler tanıma imkanım oldu. Ailem bana güveniyor ve beni çok destekliyor. Bu da beni mutlu ediyor. İzzet Hocam ile sürekli görüşüp bilgi alıyorlar. Her turnuvama gelip bana moral olup, destek veriyorlar. Masa tenisi hayatımın bir parçası oldu. Rüyalarımda bile masa tenisi oynuyorum. Bana özgüveni yüksek kendine inanan biri olmama neden oldu. Bunun sayesinde herkes tarafından tanınmak güzel bir duygu. İlin valisi, vali yardımcıları Kaymakamı, Belediye başkanı masa tenisi sayesinde beni tanıyor olmaları beni çok mutlu ediyor'' dedi. Bu güzel şeylerin kendisine olan güven duygusunu geliştirdiğini söyleyen İnal şöyle devam ediyor'' Oyun stilim atak. Atak oynamayı seviyorum. Zaten İzzet hocamla yaptığımız teknik ve taktik antrenmanlar her zaman atak üzerinedir. Ve ben böyle mutlu oluyorum oynayınca''

Hocam benim uğurum

Masa Tenisi'ni çok seven Simge İnal uğura çok inanıyor. Simge ''İzzet hocamı karşımda gördüğümde onunla göz göze geldiğimde bir başka oynuyorum. Kısacası benim uğurum İzzet hocamdır'' Çin asıllı Milli takım sporcusu Melek Hu'nun idolü olduğunu söyleyen başarılı küçük sporcu ''İnşallah onun kadar başarılı olurum'' diyor. Masa Tenisinin hep hayatında olacağını söyleyen İnal ''Masa tenisi hayat, yaşam gibi gibi. İleriyi iyi ve doğru planlamazsanız olacakları göremezsiniz. O yüzden her şeyi iyi planlamalı, iyi programlamalısınız. Tıpkı hayat da öyle'' Masa Tenisinin hayatına çok büyük değer kattığını söyleyen İnal ''Masa tenisi sayesinde yaşamımı planlamayı öğrendim. Ayrıca masa tenisi sayesinde hayata, olaylara farklı bir pencereden bakma imkanım oldu. Hocamız bize her zaman iyi bir izleyici olmamızı öğütler. Bu da benim hayat görüşüm oldu''dedi.

Antrenör ile diyalog çok önemli

Bir sporcuyu başarıya götüren etkenlerin başında antrenörle olan diyalog olduğunu söyleyen küçük sporcu ''Bu etkenleri sıralarsak, Hocanızla olan diyaloğunuz çok önemli. Eğer antrenörünüzle iyi diyalog kuramıyorsanız, o zaman başarılı olma şansınız azalır. Daha sonra aile desteği çok önemli. Ailesinin desteğini almayan bir çocuk, ne kadar yetenekli olursa, olsun başarılı olamaz bence. Çünkü o çocuğa destek olacak, moral verecek kişiler en başta anne-babası ve kardeşleri. Ben bu konuda çok şanslıyım. Ailem beni bu konuda çok destekliyor. Bu beni mutlu ve huzurlu yapıyor. Böylece oyunuma konsantre olabiliyorum. Bir sporcuyu başarıya götüren bir diğer konu ise çok antreman yapması. Ne kadar çok çalışır, ne kadar çok egzersiz yaparsanız o kadar başarılı bir sporcu olabilirsiniz. Ayrıca takımınızın idarecisinin desteği de çok önemli. Ama bunlar kadar, belki de daha önemlisi, bir sporcu için düzenli beslenme ve düzenli uyku çok önemli'' dedi.

Ablaları yenmek beni mutlu ediyor

Henüz 12 yaşında olmasına rağmen, Türkiye 2.Ligi'nde oynayan Simge İnal, bu sezon çıktığı 16 lig maçının 14'ünü kazanmayı başardı. Sporcu sıralamasında kendinden çokça büyük sporcuları geride bırakarak 4.sıraya yerleşen İnal ''Benden büyük ablaları yenmek beni çok mutlu ediyor. O zaman doğru yolda olduğumu ve daha çok çalışırsam, daha çok başarılı olacağımı anlıyorum'' diyor. Hayatındaki en unutamadığı maçın geçen sene Gençler Türkiye Şampiyonasında son 8'e kalma maçı olduğunu söyleyen İnal şöyle devam ediyor ''Milli sporcu Batmanlı Leyla Arıtürk İle oynadığım maçı 3-2 aldım ve çeyrek finale kaldım. Bu maç benim hayatımın dönüm maçıydı diyebiliri. Hem milli bir sporcuyu yenmek, hem benden yaşça büyük ablaları yenmek, hem de son 8'e kalmak, beni çok heyecanlandırmıştı. Bu benim ilk büyük başarımdır diyebilirim. Bu maçı asla unutmayacağım''

Amacım Milli takımda kalıcı olmak

İlk kez giydiği Milli takım formasının kalıcı olmasını istediğini söyleyen Simge İnal ''Masa Tenisi'ndeki hedeflerim Milli takımda kalıcı olmak. Balkan Şampiyonu olmak sonra Avrupa şampiyonu olmak. En onunda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirip Olimpiyatlara katılmak. Bugüne kadar hiç bir Türk sporcusu Olimpiyatlara katılma hakkı kazanamadı. Melek Hu, Olimpiyatlara gitti ama o Çin asıllı bir sporcu. Bir Türk sporcusunun da bunu başarabileceğini ben kanıtlayacağım'' dedi. İmkanı olsa Çin'e gidip orada kamp yapmak istediğini söyleyen İnal '' Çinlilerin nasıl oynadığını merak ediyorum. Onları izlemeyi ve öğrenmeyi çok istiyorum. Amacım bir gün Çinlileri yenecek kadar iyi bir sporcu olmak'' dedi. Masa Tenisine yeni başlayanlar için tavsiyeleri olduğunu söyleyen küçük başarılı sporcu, bu spora yeni başlayan kardeşlerine şu tavsiyelerde bulundu ''Mutlaka bu işi severek oynamalılar. Hedefleri olmalı. Örneğin: Türkiye şampiyonluğu gibi. Derslerini de ihmal etmemelidirler. Ve en önemlisi çok antrenman yapmalarıdır''

RÖPORTAJ: MASA TENİSİ DÜNYASI / MURAT İLTER

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 3330 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam