reklam
11-12-2014 RÖPORTAJ

Simay Kulakçeken röportajı

Süper Lig’in genç ve başarılı Milli oyuncusu Simay Kulakçeken Masa Tenisi ile çok erken yaşlarda tanıştı

Simay Kulakçeken röportajı

Süper Lig’in genç ve başarılı oyuncusu Simay Kulakçeken Masa Tenisi ile çok erken yaşlarda tanıştı. ‘’Okulumuza masa tenisi öğretmeni gelmişti. Okul takımına yetiştirilmek üzere oyuncu seçiyordu. Beni de uygun gördü’’  diyen Simay, daha ilkokul dördüncü sınıftayken masa tenisi oynamaya başladı. Simay Kulakçeken , Masa Tenisi’ne başladığı günden bu yana İstanbul Veteran Masa Tenisçileri Spor Kulübünde forma giyiyor.

Simay, 2010 ve 2012 yıllarında Minikler tek ve takım Türkiye Şampiyonluğunu kazandı. 2012-2013 yıllarında Yıldızlar tek, takım ve çiftlerde Türkiye Şampiyonluğu, 2013-2014 yıllarında Gençler Türkiye ikinciliği tek, takım ve çiftlerde, 2013 yılında Gençler en iyi 16’lar birinciliği, okullarda 2011-2013 yıllarında İstanbul Şampiyonluğu ve Türkiye beşinciliği kazanan Simay Kulakçeken, son olarak Marmaris’de yapılan 2014 Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda teklerde ve çiftlerde birinciliği elde etti.Ailesinin kendisine her zaman destek olduğunu söyleyen Simay ''Masa tenisine başladığımdan beri annem ve babam sporcu olabilmem için her türlü çabayı göstermiş ve hep arkamda olmuşlardır''

Milli formayı ilk kez 2010 yılında giyen Simay Kulakçeken, 2013 yılında U21 takımına, 2014 yılında ise A Milli Takıma seçildi. 2010 yılında Fransa Açık Turnuvası’nda ikinci olan Simay, 2011 yılında İtalya’da, 2013 yılında ise Bulgaristan'da yapılan Balkan Şampiyonasında çiftlerde ikincilik, mixlerde birincilik kazandı.

Simay Kulakçeken’in backhand'den blok ve spin yaparak, forhand'den bitirmeye yönelik bir oyun stili var

Uğura inandığını söyleyen Simay Kulakçeken uğurlu çoraplarından vazgeçemiyor. ‘’Tahtam ve lastiklerim hızlı, atak yapmaya yönelik, spin yüzdesi yüksek’’ diyen Simay,  Liu Shiwen’i örnek aldığını söylüyor. Ancak onun hayatındaki asıl ilham kaynağı, disiplinli duruşuyla annesi.

Bütün sporlar içinde Miami Heat'de oynayan basketbolcu Lebron James’i beğenen Simay, bir sporcuyu başarıya götüren en önemli unsurun düzenli çalışmak olduğunu beliriyor ve ekliyor ‘’ Azim, hırs ve kabiliyet başarının etkenleridir’’
‘’Masa tenisi sayesinde çevik oldum. Hızlı düşünüyor, karar veriyor ve uyguluyorum. Reflekslerim çok gelişti’’

Öncelikli hedefinin bu sene Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası’nda tekler, çiftler ve mixlerde ilk dörde girebilmek olduğunu söyleyen Simay’ın hayallerini Olimpiyatlar süslüyor.

‘’İmkanım olsa yurtdışında görmüş olduğum başta Çin olmak üzere, Masa Tenisi’ne ayrılmış olan spor salonları ve alt yapı olanaklarının ülkemde de olmasını sağlardım’’ diyen Simay Masa Tenisi’nin zor bir spor olduğunu söylüyor ve yeni başlayanlar için şunları söylüyor ‘’ Yeni başlayanlar bunu bilerek hareket etmeli. Yılmadan, çok çalışmalarını öneririm’’

Unutamadığı maç 2010 yılında oynadığım Fransa Açık Turnuvası’ndaki final maçı (2-2) 7-3 öndeyken yenildiğim ve ikinci olduğum maçı hiç unutamıyorum.

 

 

 


Bu haber 2428 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam