reklam
11-12-2014 RÖPORTAJ

Saim Polatkan röportajı

Sistem Reklam Spor Kulübünün başarılı sporcusu, yılların masa tenisçisi Saim Polatkan’ı yakından tanımak istedik.

Saim Polatkan röportajı

Sistem Reklam Spor Kulübünün başarılı sporcusu, yılların masa tenisçisi Saim Polatkan’ı yakından tanımak istedik. Sistem Reklam Üretim Tesislerinde yapılan Masa Tenisi Salonunda hem güzel bir sohbet yaptık, hem de röportaj sonunda karşılıklı oynama imkanı bulduk. Saim Polatkan, masa tenisine yıllarını vermiş, milli formayı gururla taşımış bir isim. Masa Tenisi ile çok erken yaşlarda, kendi deyimiyle tesadüfler sonucunda tanışmış. Ama geçen her sene onun masa tenisini biraz daha sevmesini sağlamış. Şimdi masa tenisi onun için vazgeçilmez bir sevda. Saim Polatkan, hem Sistem Reklam şirketinde çalışıyor, hem de şirketin Süper Lig’de oynayan takımının kaptanı. Masa Tenisi kariyeri boyunca pek çok takımda forma giyen Saim Polatkan için Sistem Reklam takımı çok ayrı bir yere sahip.  Kuruluşlar Ligi macerasıyla başlayan serüven, sonunda kendisini çalıştığı şirketin takımında oyna imkanı sunmuş. İş hayatında çalışan bir çok sporcu gibi onun, patronunu masa tenisi, antremanları yada maçlarına izin almak için ikna etmesine gerek yok. Çünkü Sistem Reklam Yönetim Kurulu üyesi CEO Ertan Yıldız, sporu ve masa tenisini çok seviyor. Saim Polatkan’ın Türk masa tenisi için yapmayı hayal ettiği çok şeyler var. Ama hepsinden önemlisi, onun oyuncu yetiştirmek için önerdiği sistem, belki de Türk masa tenisinin aradığı kan olabilir.

Masa Tenisi sporuyla nasıl tanıştın, bu spora nerede başladınız?
Saim Polatkan: Masa Tenisi sporuna ilkokul 3. sınıfta başladım. Tamamen tesadüf sonucu benim ismimi yazmışlar bende öylesine başlamış oldum. 80 kişi başladık fakat 4 kişi seçildi. Ben takımın 4 oyuncusuyum ve yedektim.Ama şimdi hiç biri masa tenisi oynamıyor.

Hangi takımlarda oynadınız?
Saim Polatkan: Çok takımda oynadım Beyoğlu spor, Simtel, Netaş,İstatistik, Çankaya Üniversitesi, TSE,Fenerbahçe,Agregreen,son olarak da şuan formasını giydiğim Sistem reklam.

Kulüp yada okul takımlarıyla elde ettiğiniz başarılar nelerdir?
Saim Polatkan: İlkokullarda Türkiye Şampiyonu oldum ve takım halinde orta okul ve Lise Türkiye şampiyonluğu kazandık. Külüp olarak minik yıldız genç takım Türkiye şampiyonluğu 2.’lik ve 3.’ler elde ettik. Büyüklerde takım Türkiye şampiyonluğu ve ferdi olarak derecelerim bulunmakta.

Kaç kez Milli oldunuz? Milli forma ile en iyi dereceniz nedir?
Saim Polatkan: 30 defa milli formayı giydim.

Spor yapmanda Ailenizin desteği nedir ?
Saim Polatkan: Ailem okuma yazması olmayan fakir insanlardı. O yüzden beni yönlendiren yada destekleyen kimse olmadı.

Masa Tenisi sporunun sana normal hayatta kullanabileceğiniz neler kazandırdı ?
Saim Polatkan: Masa Tenisi iş hayatımda beni değiştirdi, geliştirdi. Yurt dışı seyahatleri, milli takım, değişik insanlar, patronlar ve bir çok şey kattı,

Ne tür Tahta ve lastik kullanıyorsunuz?
Saim Polatkan: Tenergy 05 ile oynuyorum ve avalox tosios tahta kullanıyorum.

Oyun stilin nedir? Ne tür oyun stilini tercih ediyorsunuz?
Saim Polatkan: Oyun sitilim atak ve sürekli karşı tarafı rahatsız ederek atak yapmayı tercih ederim.

Uğura inanır mısınız ? Maçlarda her hangi bir uğurunuz var mı?
Saim Polatkan: Maça başlamadan besmele çeker sağ ayakla salona girer ve maça sahasına sağ ayakla girerim.

Kariyerinde kimi örnek alıyorsunuz ? Masa Tenisindeki ilham kaynağınız kimdir?
Saim Polatkan: Gürhan Yaldız örnek aldım. Hayatım boyunca oyun karakteri olarak.çok profesyonel bir adam ve çok iyi bir masa tenisçi idi kendisi.

En unutamadığınız maçın hangisi?
Saim Polatkan: Hiç unutamadığım maç, Gençler Türkiye Şampiyonasında oynadığım maç ve Avrupa Kupası'nda oynadığım bir kaç maç çok hangisini söylesem bilemiyorum

Tüm sporlar içinde en beğendiğiniz sporcu kim?
Saim Polatkan: Timo Boll, kesinlikle saygı duyulacak bir kişilik.

Bir sporcuyu başarıya götüren etkenler sizce nelerdir?
Saim Polatkan: Çok çalışma disiplin hocaya saygı, çalışma çalışma ve çalışma.

Masa Tenisi ile ilgili hedefleriniz nedir?
Saim Polatkan: masa tenisinde çok yapmak istediğim Şeyler var. Burada inanın yazmak mümkün değil bunları.5 yıl sonra oyunculuüu bırakıp iyi bir kulüple anlaşırsam antrenör olup çalışmak istiyorum

İmkanın olsa Masa tenisinde neleri yapmak yada neleri değiştirmek isterdiniz ?
Saim Polatkan: Kulüplerin hepsinin maddi durumlarımı değiştirmek. Kulüplere Federasyon olarak yardım etmek.İyi hocaları getiririm ülkede değişik bölgelere masa tenisini yaymak için onları çalıştırırdım. Ülkede oyuncu yetiştirmek sonra arkasına Türk antrenörler koymak yardımcı gibi. Sonra onlar yetişince de onları başka bölgelere koymak daha fazla oyuncu yetiştirilmesini sağlamak.

Masa Tenisine yeni başlayanlara tavsiyeleriniz neler olur?
Saim Polatkan: Maalesef şanslı olmalarını isterim. Çünkü iyi antrenör bulamaları zor.

 


Bu haber 2212 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam