reklam
17-12-2014 PROJE

Özel çocuklar masa tenisi ile eğitiliyor

Kısa adı İVTTA olan İstanbul Veteran Masa Tenisi Derneği, bir sosyal sorumluluk bilinciyle başlattığı Otistik çocuklara masa tenisi eğitimi sayesinde özel çocuklar spor yapma imkanı buluyor.

Özel çocuklar masa tenisi ile eğitiliyor

HABER: MURAT İLTER

Otizm, sahip olunan bilgi ve yöntemlerle tamamen tedavi edilmesi mümkün olmayan bir rahatsızlık. Ancak tedavisi konusunda yapılan birçok araştırma, en iyi tedavinin spor eğitimi olduğu gösteriyor. Spor branşları içerisinde ise masa tenisi, çocukların özellikle odaklanma, dikkat toplama ve zihinsel gelişimlerinde büyük yarar sağlıyor.

Dernek Başkanı Ferit Atabey, masa tenisinin odaklanma konusunda bu grup öğrenciler için ideal bir branş olduğunu belirtiyor. Masa Tenisinin otistik çocukların zihinsel gelişimlerini sağlayan önemli bir etken olduğuna değinen Atabey, ‘’İnsan sağlığının bedensel ve zihinsel gelişimi için son derece faydalı. Masa Tenisi sayesinde, özel çocuklarımız bütün dikkatlerini toplama konusunda büyük ilerlemeler kaydettiler. Ayrıca başlattığımız bu sosyal sorumluluk projesiyle, ailelerde özel çocukları için ne yapacaklarını konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Sadece aileleri değil, özel çocukları çalıştıran eğitimcileri de bilinçlendiriyoruz. Bir antrenörümüz ve gönüllü velimiz, haftada iki gün, özel çocuklarımıza masa tenisi eğitimi veriyorlar. Onlarda, özel çocuklarımıza nasıl davranacakları, nasıl konuşacakları, nasıl mutlu edecekleri konusunda sürekli araştırma içindeler. Bu anlamda yardım alabileceğimiz yerler çok kısıtlı. Bu nedenle nasıl daha iyisini yapabiliriz onu araştırıyoruz’’ dedi.

Spor sayesinde topluma kazandırıyoruz

Her otistik çocuğun kendine özgü özellikleri olduğuna dikkat çeken Otistik çocukların masa tenisi eğitmeni IVTTA antrenörü Kenan Yenileyen, spor eğitiminin, günlük yaşantılarında engellerle ve sınırlarla karşılaşan özel bireylerin yaşamlarını zenginleştiren en önemli sosyal aktivite haline geldiğini belirtti. Spor eğitim sürecinde, yeni beceriler kazanan bireyler bu yeni kazanımlarıyla mutluluğu yaşadıklarının altını çizen Kenan Yenileyen ‘’Hem başarı duygusunu yaşıyorlar, hem de spor yolu ile artık engelli tanımından uzaklaşmış oluyorlar. Sporcu kimliği ile ön plana çıkan bu özel çocuklarımız bu sayede toplumla bütünleşme imkanı buluyor’’ dedi. Sporun ve masa tenisinin önemine vurgu yapan Kenan Yenileyen ‘’Özel çocukların güçlü yanlarını kuvvetlendirmek, zayıf olduğu yönleri desteklemek, yaşamlarını bizlere en az bağımlı birer birey olarak sürdürebilmelerinin sağlayabilmek için aralıksız eğitim veriyoruz’’dedi.

Spor yapmak özel çocuklara çok şeyler kazandırır

Sporun, özel çocukların bedensel gelişiminde de büyük öneme sahibi olduğunu söyleyen Kenan Yenileyen ‘’ Spor, kas ve eklemlerini istenilen düzeyde kullanmasına yardımcı oluyor. Beden dili, jest ve mimik kullanmalarına katkı sağlıyor. Bireyin ihtiyacı olan uyaranları hareket çalışmalarıyla merkezi sinir sistemine doğru bir şekilde iletiyor. Yeni arkadaşlıklar kurma, toplumsal hayata adapte, grup içinde yer edinme ve sosyal çevreyi keşfetmede önemli rol oynuyor’’ dedi.
Eğlence, heyecan gibi duyguların oluşumuyla duygu dünyasına renk kattığına dikkat çeken Kenan Yenileyen şöyle devam etti ‘’Sportif faaliyetlerde yer alan çocuklar yarışmayı, kazanma ve kaybetme duygularını tadarak farklı duygularla mutlu olmayı öğrenmeye başlarlar. Spor yapan çocuklar edindikleri becerileri günlük hayata aktarma becerisini geliştiririler. Spor, bireyin hayata bağlanmasına yardımcı olur.  Sportif aktivitelerde sergilenen performans kişilik gelişimlerine yardımcı olur ve toplum tarafından kabul görülmelerini sağlar. Sportif aktiviteler; bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmede rol oynar. Çocuklarla farkındalık kendi bedenini tanımakla başlar. Bu yüzden çocukların kaygan ve yumuşak zemin üzerinde yuvarlamasına, sürünmesine, uzanmasına fırsat vermek önemlidir. Çünkü bu sayede sosyal ve duygusal gelişimini hızlandırmak daha kolay olacaktır’’

Dikkat ve odaklanma için masa tenisi

İVTTA Derneği içerisinde sürdürülen Otistik Çocuklar Masa tenisi eğitimlerine gönüllü eğitmen olarak destek veren Dernek üyesi Gülayşen Hanım, masa tenisinin özel çocukların becerilerini kazanmasında çok büyük etken olduğunu söylüyor. Uygun beden ağırlığı ve formuna sahip olmalarını sağlamak için masa tenisinin ideal bir spor olduğunu belirten Gülayşen Hanım ‘’Masa Tenisi sayesinde fiziksel uygunluklarını geliştirme imkanı buluyorlar. Özgüven kazanıyorlar. Başarı duygusunu ve rekabeti yaşıyorlar. Arkadaşlık ilişkilerini geliştiriyorlar. Toplumda kabul ve saygı gören bir bireyler olabilme fırsatı yakalıyorlar. Bunun içinde en önemli husus olan dikkat ve odaklanması, masa tenisi sayesinde öğreniyorlar. Ana babalar açısından, özel çocukları spor yapan aileler üzerinde de olumlu etkileri var. Her şeyden önce çocuklarının başarıları ile gurur duyuyorlar. Aileler arasında dayanışma ve işbirliği gelişiyor. Uygun eğitim olanakları sunulduğunda otistik bireylerin de çeşitli alanlarda başarılı olabileceğini kanıtlamış oluyorlar. Otistik bireylerin daha iyi eğitim olanaklarına ulaşmaları için sorumluluk duymalarını ve almalarını sağlamak son derece önemli’’ dedi.

 

Erken yaşta eğitim çok önemli

Otistik çocukların eğitimine olabildiğince erken yaşta başlamanın çok önemli olduğuna değinen antrenör Kenan Yenileyen ‘’ Eğitimde öncelikle göz kontağı, odaklanma, dikkatini verme, dikkat süresi konularında kolaydan zora doğru bir sıra izliyoruz. Beceri öğretiminde özel çocuğumuz, beceriyi kendi kendine yardımsız yapabilene kadar devam ediyoruz. Beceri öğretiminde ortam, öğreteceğimiz beceriye uygun olmalıdır. Biz İVTTA olarak, özel çocuklarımıza gerekli ortamı sağlıyoruz. Masa Tenisi becerisi öğretiminde ödüllendirme son derece önemli. Bir becerinin yeni öğretilmeye başlandığı zamanlarda çocuğu beceriyi her tamamlayışında ödüllendirmek gerekiyor. Sözel övgüleri sürekli kullanılmaya çalışıyoruz. Sürekli iletişim kurmaya çalışıyoruz. Çünkü dili algılayamadıkları için dikkatlerini konuşulana ve konuşan kişiye verememekteler. Birisi konuşurken o kişinin yüzüne bakmamakta ve bunun sonucu olarak diğer insanlardan ve çevreden kopuyorlar. Diğer insanların yorumlarını sözel olarak alamadıkları için yüz ifadelerini de yorumlayamıyorlar. Bu nedenle masa tenisi eğitimlerinde hem konuşma gelişimlerine, ham de duygu  ifade edişlerine yardım ediyoruz.  Örneği 5’e kadar sayıp, topa öyle vurmasını istiyoruz.  Topun fileyi geçip geri gelmesini sayıp ona hedef koymasını istiyoruz.  Otistik çocuklarda zeka dağılımı da çok değişken. Ağır zeka geriliğinden üstün zekalıya dek genişleyen bir yelpazeye sahipler. Bu nedenle her çocuğa aynı eğitimi yada aynı iletişimi kuramıyoruz, farklılıklar gösterebiliyor’’ diyor. Masa Tenisi çalışmalarına başladıktan sonra göz teması sağlanmasında ciddi ilerlemeler kaydedildiğini belirten Kenan Yenileyen ‘’Belirgin dil bilgisi hatası yapsa bile konuşabiliyorlar, hatta daha sıcak ve cana yakın olabiliyorlar’’ diyerek  sözlerine ekliyor.

Otizmi yakından incelemek gerekir

Otistik çocukların beklenmedik zihinsel güçleri bazen gösterebildiğini söyleyen Dernek Başkanı Ferit Atabey ‘’Nasıl işlediğini anlayamadığımız bir mekanizma ile çok karmaşık bir yönergeyi alabilmekteler, çok karmaşık bir sözcüğü telaffuz edebiliyorlar. Hiç konuşmayanlar bile, masa tenisi oynamaya başladıktan sonra  bir veya birkaç kez çok anlamlı, spontan  cümleler kurabiliyor. Otistik çocuklar soyut ifadeleri anlamada güçlük çekiyorlar.  Bu da iletişim kurmalarında onlar için bir engel. Bu nedenle masa tenisi eğitimlerinde açık ve net bir dil kullanıyoruz. Mesela ‘Yorgunluktan ölüyorum yada  hafta sonun gelmesini iple çekiyorum’ gibi ifadeler kullanmaktan kaçınıyoruz. Anlatılan konunun görselleştirilmesi, masa tenisi eğitimi verirken görsel materyaller kullanılması çok yardımcı oluyor’’ dedi.

Hem anne, hem de öğretmenler

İVTTA Derneğinde masa tenisi eğitimi alan Fatih Akın, Ahmet Selim Altunsu, Ömer Faruk Tümer, Ozan Çelik, Batuhan Elmacı, Zeynep Okuyucu, Onur Sever  ve Ömer Önder’in bir saniye bile yanlarından ayrılmayan anneleri, aynı zamanda onların öğretmenleri. Takım sporları içe dönük çocuklar için yararlı olmadığı için masa tenisini seçtiklerini söylüyorlar. El-göz koordinasyonu için başladıkları masa tenisi eğitiminden oldukça memnunlar. Çocukların özellikle dikkat artışında ciddi gelişim gözlemliyorlar. Fiziki anlamda ise hareketliliğin artması, onları sevindiriyor. ‘Eskiden çok yavaştı’ diyor bir veli ve şöyle devam ediyor ‘’Oysa şimdi son derece hareketli, masa tenisinin çok büyük etkisi oldu’’ Masa tenisi oynamaya başladıktan sonra çocuklarının özgüven kazandıklarını söyleyen veliler, ‘’Bir şeyler yapabildiklerini görüp öz güven kazandılar’’ diye ekliyorlar. Hem annelik, hem de öğretmenlik vazifelerini kişisel çabalarla yürüttüklerini söyleyen veliler ‘’Denetimli bir Merkez olmalı. Diğer kardeşleri etkileniyor. Aile olarak bir sosyal hayatımız yok. Hiç birimiz çalışamıyoruz. Sosyal güvencemiz yok. Her aile bireyi eğitimli değil. Aynı imkanlar yok. Çocuklar genellikle eve kapanıyor’’ diyor. Veliler Otistik çocuklara verilen eğitim imkanlarının yeterli olmadığı görüşünde. Devletin 2 saat ücretsiz eğitim verdiğini söyleyen veliler, 3 saatte kendilerinin paralı eğitim aldıklarını ancak bunun yeterli olmadığını düşünüyorlar. Dünyada standardın haftada 40 saat olduğunu söyleyen veliler nitelik eğitimin önemine değiniyorlar ve şöyle devam ediyorlar ‘’Özel çocuklar nitelikli ve düzgün bir eğitim alsa. İş-meslek sahibi olup kendi ayakları üzerinde durabilir hale gelseler, bizim de gözümüz arkada kalmayacak’’

Toplumdaki yargıyı kırmak lazım

Otistik çocukların toplum içinde kendilerini geliştirmesi gerektiğini söyleyen veliler ekliyor ‘’Toplumsal yargıları yıkmak lazım. Bu çocuklar kabullenilmiyor. Oysa çocuk mutlu olunca, biz aileleri de mutlu oluyor. Acımanın ne kadar kötü bir şey olduğunu yaşayınca daha iyi anladık. Toplum tarafından dışlanıyoruz. Hiçbir engelli bu yüzden dışarı çıkamıyor. Çocukken fark etmiyorsunuz ama büyüdükçe sorunlar çıkıyor. Toplum farklı bir gözle bakıyor. Benim çocuğum ‘Anne neden bana bakıyorlar’ diye soruyor. Rahatsız edici şekilde bakıyorlar. Çocuk bağırmaya başladığı zaman, rahatsız olan yolcular var. Bunu tepkileriyle size yansıtıyorlar. Toplumun engellilere karşı geliştirdiği iki farklı tutum var, Acımak veya dışlamak!…  Aslında her iki tutum da engelli bireylere zarar veriyor ve onları yaralıyor.  Engelli bireylere acımak veya onları dışlamak yerine daha farklı ve yapıcı bir tutum geliştirilebilir. Öncellikle engelli bireyleri anlamak lazım. Anlamak için de onlar hakkında çok şey öğrenmek gerekir. Toplumumuzun olumsuz tutumundan dolayı sosyal alanda yetersiz kaldıkları için, duygusal olarak ciddi sıkıntılar yaşıyorlar’’

Engelleri kaldırmak lazım

Engelli bireylere insanca bir yaşam sunmak ahlaki bir sorumluluktan öte zorunlu bir görevdir. Herkes gücü ve olanakları ölçüsünde engellilerin yaşamını kolaylaştırıcı bir şeyler yapmalıdır. Her şeyden önce, yanlış tutumlarla yıkılan duygu dünyaları onarılmalıdır.


Bu haber 2521 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER PROJE HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam