reklam
14-01-2015 RÖPORTAJ

Hasan Doğan röportajı

Hasan Doğan röportajı

Babasının desteği ile geç sayılabilecek bir yaşta masa tenisi ile tanışan Hasan Doğan, takım çalışmalarına başladıktan sadece üç ay sonra çıktığı minikler Türkiye Şampiyonası’nda podyuma çıkınca bir daha masa tenisinden kopamadı. Artık Süper Ligin ve Kuruluşlar Ligi’nin vazgeçilmez oyuncuları arasında gösterilen Hasan Doğan, duruşu, konuşması, sportmenliği ile de örnek bir sporcu.
 

Masa Tenisi sporuyla nasıl tanıştınız, bu spora nerede başladınız?

Hasan Doğan: Masa Tenisi sporuyla babam vasıtasıyla tanıştım. Daha önceden aktif olarak masa tenisi oynaması ve masa tenisini fazlasıyla sevmesi, benim de Masa tenisi'ni tanımama ve sevmeme vesile oldu. Masa tenisine Geç sayılabilecek bir yaşta başladım. Profesyonel olarak ilgi duymaya başladığımda ise 11 yaşındaydım. Hangi spor için olursa olsun geç bir yaş. Fakat azimli çalışmam ve babamla 3 ay boyunca 1’e 1 olarak her gün

masa tenisi oynamam ve çalışmalarımın karşılığını aldım. Başarı elde etmem beni masa tenisine fazlasıyla bağladı. Gelişmem ve bu gelişimin farkında olmam beni fazlasıyla motive etti. Artık bir kulüpte oynama zamanı gelmişti. Bu sebeple İstanbul BBSK maa tenisi Spor Okullarına yazıldım. Yine gayretim ve masa tenisini fazlasıyla sevmem nedeniyle İstanbul BBSK antrenörü Jiang Chao, bizim tabirimizle "Şifo"nun gözüne girdim ve İstanbul BBSK masa tenisi takımına girdim. Üç ay sonra yapılan Minikler Türkiye Şampiyonasında ferdilerde üçüncü olunca şu gerçek ortaya çıktı; Artık masa tenisi hayatıma girmişti ve bir daha hayatımdan çıkmayacak.

Hangi takımlarda oynadınız?

Hasan Doğan: Masa Tenisine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde başladım Daha sonra Beşiktaş kulübünde forma giydim. Halen de Sistem Reklam Masa Tenisi takımında forma giyiyorum.

Kulüp yada okul takımlarıyla elde ettiğiniz başarılar nelerdir?

Hasan Doğan: İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Her yaş kategorisinde Takım Türkiye şampiyonlukları yaşadım.Bunun yanı sıra; Minikler Ferdi Türkiye  3.lüğü, Yıldızlar Ferdi Türkiye 3.lüğü, Yıldızlar Ferdi Türkiye Şampiyonluğu, Türkiye Yıldızlar En İyi 12 ler Ferdi Şampiyonluğu, 3 defa Gençler Türkiye 3.lüğü, Gençler Türkiye en iyi 12'ler Ferdi 2.liği,

Birçok İstanbul Masa Tenisi Şampiyonasın da  Ferdi ve Takım; Minikler,Yıldızlar, Gençler şampiyonluğu dereceleri elde ettim.

Kaç kez Milli oldunuz? Milli olduysanız Milli forma ile dereceleriniz nedir?

Hasan Doğan: Her yaş kategorisinde toplamda 100 den fazla Milli formayı giyme şerefine eriştim. Her şeyden önce herkese kısmet olamayacak Milli Formayı giyme şerefine nail olduğum için büyük kıvanç ve mutluluk duyuyorum. Bana verilen ülkemi temsil etme görevini elimden geldiğince layıkıyla yapmaya çalıştım. Milli formayı yeniden terletmek için var gücümle de çalışıyorum.

Milli formayla elde ettiğim dereceler; Balkan yıldızlar ferdi 3.lüğü, Akdeniz yıldızlar ferdi 3.lüğü, 2 defa Balkan yıldız  takım 1.liği, Balkan gençler takım 1.liği, Balkan gençler takım 2.liği, Avrupa gençler takım 3.lüğü, Dünya liseler arası takım 2.liği, birçok İstanbul ferdi ve takım; Minikler, Yıldızlar, Gençler şampiyonluğu dereceleri elde ettim.

Spor yapmanızda Ailenizin desteği nedir ?

Hasan Doğan:  Spor yapmamda özellikle masa tenisini sevmemde ailemin çok büyük bir payı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle babamın spor yapmama olan desteği en yüksek noktadaydı. Bana hep destek oldu. Başarının anahtarının çalışmak olduğunu her fırsata dile getirdi. Buradan Anneme ve Babama da Emeklerinden dolayı Teşekkür etmek isterim.

Masa Tenisi sporu size normal hayatta kullanabileceğiniz neler kazandırdı ?

Hasan Doğan: Hayatıma dürüst bir birey olma konusunda masa tenisinin etkisi çok oldu. Beşeri ilişkiler açısından baktığımda, masa tenisinin çok önemli  bir katkısı olduğunu görememek benim açımdan çok büyük bir yanılgı olur. Masa tenisi amaç edindiğim her şeyden önce dürüst bir birey olma çabası içersinde doğru yolda gitmem aşamasında

büyük rol oynamıştır. Masa tenisi hayatımda olmasaydı asıl mesleğim olan Beden Eğitimi Öğretmenliği'ni yapmam benim açımdan sürpriz olurdu diyebilirim.

Sporcu olmam sporla bağdaşan bir meslek seçmem de çok büyük bir etken olmuştur. Tecrübelerimi elimden geldiğince, Yarınlarımız olan Gelecek nesillere

aktarmaktan ve Kutsal bir meslek olan  "Öğretmenlik" Mesleğini icra etmekten Büyük şeref ve keyif duymaktayım.

Masa Tenisi sayesinde temeli dostluğa, saygıya ve sevgiye dayanan beşeri ilişkiler kurdum. Her şeyden önce samimi, içten ve dürüst insanlar tanıdım.

Bunun yanı sıra  gerçek dostluklar edindim. Yine Masa tenisinin hayatıma kazandırdığı, tanışmaktan son derece memnun olduğum, sporun sadece spor olmadığını

bize her fırsatta söyleyen ve dile getiren, Türk sporcusuna değer veren, bize bir yöneticiden ziyade "Ağabey" gibi yaklaşan, manevi desteğini her zaman

hissettiren Sn. Ertan Yıldız'a da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca 2 sene boyunca antrenör oyuncu olarak yer aldığım "Yıldırım Holding Marmara Tersanesi Masa tenisi Takımı"nın Kurucusu ve "Marmara Tersanesi"

Genel Müdürü Elif Artan'a ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sadece masa tenisi değil her açıdan yanımda olduğu için kendisine teşekkürlerimi sunmak isterim.

Her şeyden önce tertemiz kalbiyle hem yönetici, hem de gerçek anlamda ablalık içgüdüsüyle bana olan sevgisi ve benim kendisine olan sonsuz sevgim ve saygım

benim açımdan çok önemlidir.

Son olarak Masa tenisine başladığım ilk günden beri bana hem iyi dost, hem ağabeylik yapan, beraber büyüdük diyebileceğim Safa Avcı ve Halil Hacı'ya teşekkür etmek

İstiyorum. İyi günde, kötü günde, zor günde yanımda oldular. Dosttan öte kardeş gibiler.

Ne tür Tahta ve lastik kullanıyorsunuz?

Hasan Doğan:  Michael Maze Carbon tahta ve Tenergy 05 atak lastiklerini tercih ediyorum.

Oyun stiliniz nedir? Ne tür oyun stilini tercih ediyorsunuz?

Hasan Doğan:  Atağa yönelik oyun stilini tercih ediyorum

Uğura inanır mısınız ? Maçlarda her hangi bir uğurunuz var mı?

Hasan Doğan: Uğura inanmam. Fazla çalışmanın ve azmin yeterince uğur getirdiği kanaatindeyim. Maçlardan önce herhangi bir uğurum yok.

Kariyerinizde kimi örnek alıyorsunuz ? Masa Tenisindeki ilham kaynağınız kimdir?

Hasan Doğan: Kariyerimde örnek aldığım herhangi bir sporcu bulunmuyor. Herhangi bir ilham kaynağım yok. Fakat takım arkadaşım Saim Polatkan'ın çalışma kültürünü takdir ediyorum. Sürekli çalışıyor ve masa tenisini fazlasıyla seviyor.

En unutamadığınız maçınız hangisi?

Hasan Doğan:  Beşiktaş'ta oynadığım zamanlarda TED'i 3-1 geriden gelip yndiğimiz maç ve Milli formayla takım arkadaşlarım Peng Fei, Gençay Menge ve Deniz Hür ile Avrupa Gençler Takım 3.lüğünü kazandığımız turnuva boyunca oynadığım bütün müsabakalar benim için unutulmaz arasındadır.

Tüm sporlar içinde en beğendiğiniz sporcu kim?

Hasan Doğan: Zhang Jike ve motor sporlarından Valentino Rossi'yi beğeniyorum.

Bir sporcuyu başarıya götüren etkenler sizce nelerdir?

Hasan Doğan:  En önemlisi çalışmak daha sonra azim ve hırs cevabını verebilirim. Başarıya giden yolda bunlar ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır.

Masa Tenisi ile ilgili hedefleriniz nedir?

Hasan Doğan: Masa Tenisi ile ilgili öncelikli hedefim; fiziki ve mental açıdan elimden geldiğince en üst seviyede masa tenisi oynamak, mümkün olduğunca kendimi geliştirmek, bunun yanı sıra olabildiğince üst rekabetin içinde kalmak olduğunu söyleyebilirim.

İmkanınız olsa Masa tenisinde neleri yapmak yada neleri değiştirmek isterdiniz ?

Hasan Doğan: Masa Tenisi Benim değiştirmemden ziyade, sürekli kendini yenileyen  gelişen ve değişen  bir spor. Bugüne ve bundan 20 yıl öncesine baktığımızda hem teknik-taktik, hem de hız açısından olağan farklılıkların oluştuğunu göz ardı etmek mantıkdışı olur. Aktif masa tenisi oynadığım ilk günden bu yana  1 setin,  21 sayıdan, 11 sayıya düşmesi, koltukaltı servis atmanın kalkması, raket yapıştırıcılarının su bazlı yapıştırıcılara dönmesi, Asya ekolünün farklılık sağlayan en büyük avantajı hız ve çabuk kuvvete dayalı oyun sisteminin Dünya Masa Tenisine egemen olması, sadece benim dönemimde gerçekleşen değişiklikler. Bu açıdan bakıldığında Benim de Amacım Bir şeyleri değiştirmekten ziyade, değişen masa tenisine ayak uydurmak ve bu konuda kendimi geliştirmek.

Masa Tenisine yeni başlayanlara tavsiyeleriniz neler olur?

Hasan Doğan: Masa tenisine yeni başlayanlara şunları söyleyebilirim. Mutlaka çok çalışsınlar, bunun yanında teknik-taktik, fiziki ve mental açıdan doğru çalışma prensibi edinsinler. Planlı ve programlı çalışmaları; eksiklerini görme ve giderme açısından oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanında başarıya giden yolda azimli olmaları, yılmamaları ve masa tenisini profesyonel anlamda önemsemeleri onların fazlasıyla yararına olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 1760 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam