reklam
27-01-2015 RÖPORTAJ

Engelli masa tenisinde entegrasyon şart

Masa Tenisi antrenörü Yusuf Kılınçkaya, uluslar arası arenada başarının devam etmesi için, engelli masa tenisinin TMTF’ye entegre edilmesi gerektiğini söyledi.

Engelli masa tenisinde entegrasyon şart

Engelliler masa tenisinde, gerek bedensel engellilerde, gerekse özel sporcularda  bu güne kadar birçok oyuncu yetiştiren ve uluslar arası arenada ülkemize madalyalar kazandıran masa tenisi antrenörü Yusuf Kınçkaya, artık entegrasyonun şart olduğunu söyledi. Masa Tenisi Dünyası’nın sorularını yanıtlayan Kılınçkaya, bedensel engelliler masa tenisi branşının TMTF’nin çatısı altında olması gerektiğini ve bunun tüm dünyada bu şekilde olduğunu belirtti. Daha fazla engellinin spora ve masa tenisine başlayarak, uluslar arası alanda madalya kazanır duruma gelmesi için bir sistem oluşturulmasının önemine değinen Kılınçkaya, 2016 Rio Paralimpik Oyunlarında masa tenisi branşında çok başarılı sonuçlar ve madalyalar alabilecek sporcuların olduğunu söyledi.

Engelli masa tenisinin desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen başarılı çalıştırıcı, başarıya giden yolda karşılaştıkları sıkıntıları, zorlukları ve bundan sonra yapılması gerekenleri Masa Tenisi Dünyası’na anlattı.

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız?
Yusuf Kılınçkaya :
Ben Bedensel Engelliler Federasyonu masa tenisi Milli takımlar teknik direktörüyüm. Aynı zamanda normallerde yani, TMTF’de de genç kız milli takım sorumlusuyum. 2002’de Jiang Chao’nun yardımcısı olarak göreve başladım. Dönemin TED Ankara Koleji’nde başladığımız, antrenörlük serüvenimize daha hala devam ediyorum. Engellilerde başlamamam ise Engelsiz milli takım antrenörlüğü yaparken, kendi kardeşimin yani engelli milli takım tekerlikli sandalyedeki  şampiyonları yetiştiren hoca İlhami Kılınçkaya’nın sayesinde oldu. Böylece,  2006 yılında engelli milli takımıyla başlamış olduk.

Çalışmalarınızda Kulüplerden destek gördünüz mü?
Yusuf Kılınçkaya :
Kulüpler olarak bize destek veren kulüpler olmadı ama milli takım düzeyinde dönem, dönem hem Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Demirhan Şerefhan, hem de TMTF Başkanı Dr. Oktay Çimen’in büyük desteğini gördük. Yalnız bu engelliler milli takımına başladıktan sonra, dünya da olan entegrasyonun bizim ülkemizde sağlanmadığını gördük.  Bu engelli kavramının daha yeterince yerleşmemesinden kaynaklanıyor.  Engelli kavramı, 1950’lerde, 1960’larda Avrupa’da, Dünya’da başlamış. Ama bizde 2002 yılında Dr. Engin Avcı’nın ve arkadaşlarının müthiş bir çabası var. Onların istek ve arzularıyla ve özel şahsi gayretleriyle bu branş kurulmuş.  2004 Atina Paralimpik Oyunlarında Neslihan Kavas bu işe öncülük yaptı. Yalnız Engin Avcı ve arkadaşlarının kurduğu branş itibariyle bu iş çok yavan bir halde devam etti.

Engelli masa tenisi neden istenilen düzeye ulaşamadı?
Yusuf Kılınçkaya :
Engelli kavramı engelli masa tenisi ülkemizde tam olarak anlaşılamadığı için böyle bir şey oluştu. Zamanla hükümetin yoğun çalışması, engelli sporuna verdiği önem, değer, ekonomik olarak kattığı güç, engellilerin şu anki bütün branşlarda Avrupa’da ve Dünya’da kendini ispat etmesine sebep oldu. O dönemde Dr. Engin Avcı bu işlerde müthiş öncülük yaptı. Bizi yurtdışına kendi imkanlarıyla antrenör kurslarına gönderdi. Devletin imkanlarıyla bizi gönderdi. Biz bu engelli masa tensini anladıktan sonra da bizim önümüzü açabilecek her türlü gayret, çaba ve özgüveni bize aşıladı.

Diğer ülkelerde entegrasyon nasıl?
Yusuf Kılınçkaya : 
Çoğu ülkede bu entegrasyonu sağlamış ama bizim ülkemizde bu sağlanamadı. Belli bir dönem oyuncuları yetiştirdikten sonra engelliler ikiye ayrılıyor. Engelsiz yani ayaktaki oyuncuların çoğuna baktığımız zaman bu TMTF’nin liglerinde yetişiyorlar. Bunu kabul etmek lazım. Oktay Çimen, bunu her seferinde söyledi. Ama zamanla gelişen dünyadaki engelli bilinci ve engellilerin diğer ulusal milli takımlarıyla entegrasyonuna baktığımız zaman bizim cılız kaldığımızı görüyorum.
Bizim o seviyede bunu yakalayan Merve Cansu Demir oldu. Şu anda da şimdi zaten yıldızlarda ilk senesi. Yıldızlarda orta düzeyde oynayan bir oyuncu. Ama bizim Rio’da rakiplerimizde Danimarkalı olsun, Avusturyalı olsun, Brezilyalı olsun, Polonyalı olsun, yani 9.10. klas engelsiz gibi yetiştirilmediği sürece kendi ülkelerinin engelsiz milli takımlarına entegre olmadığı sürece başarı yakalamamız mümkün değil.

Kulüp desteği neden sağlanamıyor?
Yusuf Kılınçkaya :
Bir kulüp desteği mümkün değil. Oktay Çimen oyuncuları daha güçlü kulüplere entegrasyonunu sağlamaya çalışıyor ama bu da bir zaman alacak. Böyle de olunca biz Paralimpik oyunlarında yani dört senede bir hatırlanıyoruz. Bu kavramı artık bu ülkede kesinlikle yıkmak gerekiyor. Baktığınız zaman 2006 yılında İlhami Kılınçkaya ve Yusuf Kılınçkaya kardeşler, o dönemin Federasyon Başkanı Demirhan Şerefhan tarafından, Dr. Engin Avcı tarafından getirildiğimiz o görevde sadece Neslihan Kavas 2002 senesinde bu işe başlamış defalarca turnuvaya gidilmiş, dünya şampiyonası, paralimpik oyunlar, açık turnuvalar, Avrupa şampiyonası bir oyuncu ile biz bu işi yapar haldeydik.  O da Avrupa 3.süydü. Biz Doğan Çağla Ortopedik Engelliler Okulunda başladıktan sonra sayısız Avrupa, Dünya Şampiyonası ve Paralimpik Oyunlarda derece alam sporcular çıktı. Biz Natali Partika’nın olduğu takım olan Polona takımını yenerek Paralimpik Oyunlar takım ikinciliğini kazandık.

Başarılı sporcular yetiştirmek için neler yapılmalı?
Yusuf Kılınçkaya :
Biz bir senede bir sadece Paralimpik Oyunlarda hatırlanmak istemiyoruz. Bizim başarılı sporcular yetiştirebilmemiz için özellikle 9. 10. Klaslardaki ayaktaki oyuncular, engelsiz gibi yetiştirilen oyuncular engelsiz federasyonu liglerinde oynayan oyuncular var. Biraz daha fazla yurt dışında maçlara çıkmaları lazım. Çünkü rakiplerimiz, Rio’da oynayacağımız rakipler, kota maçlarına çıkacağımız rakipler, Paralimpik Oyunlardaki madalya maçı oynayacağımız rakipler, kesinlikle kendi ulusal engelsiz milli takımlarında oynayan ve değerlendirilen oyuncular. Bugün eğer Merve Cansu Demir engelsiz milli takımında Açık turnuva görmezse o rakiplerimizle çok kafa kafaya oynama şansımız yok. Şuanda bizim rakiplerimiz tüm Pro Tour’lara kendi yaş gruplarında, 21 yaş altında, gençler düzeyindeki pro tourlara katılıyorlar. Biz üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapıyoruz.

2016 Rio Paralimpik Oyunlarında madalya şansımız nedir?
Yusuf Kılınçkaya :
Hayatımızın son 7-8 senesini bu çocuklara adadık 7/24 bu çocuklar için harcadık. Devletin bu konuda bize maddi manevi müthiş desteği oldu. Ama bunun kısır kalmaması lazım. Bundan sonra 2002’ye dönüş olmaması lazım. Bu takımda şu anda 12-13 tane Paralimpik Oyunlara gidebilecek ve madalya alabilecek sporcu potansiyeli var. Elimizdeki 13 oyuncudan hiç çıkmazsa 5-6 tane madalya alabilecek sporcu görüyoruz. 2002’ye dönüş yapmamamız lazım. Üzerine koymamız lazım. Bunu yapabilmemiz için de kesinlikle birazcık daha Bedensel Engellilerle diğer engelsizlerin entegrasyonunu biran önce sağlanması gerekiyor. Bu bilinç zaten yerleşti. Hükümetin bu konudaki politikası da çok anlaşılır bir halde. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çabası ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çabası bu konudaki projelere, federasyonlara verdikleri maddi manevi destekler var. Bu maddi desteklerin maneviyata dönüştürmek gerekiyor. Bu engelsiz oyuncuların, engelsiz milli takımında değerlendirilmesi gerekiyor.

Entegrasyon için neler yapılmalı?
Yusuf Kılınçkaya :
Sporcuların iki farklı Federasyonda da ayrı ayrı lisansı bulunuyor. Dünyada entegrasyon dediğimiz şeyde tam olarak bu. Paralimpik Komite Başkanı Yavuz Kocaömer’in yoğun yazıları oldu ama 2012’den sonra entegrasyon anlamında bir daha bu konunun üzerine gidilmedi. TMTF’nin içinde Bedensel Engelliler bölümü olması lazım. Zamanında Oktay Çimen çok söyledi. Ama biz antrenörler, sporcular, idareciler olayı kavrayamadık. Bu olay Gençlik ve Spor Bakanlığının elinde. O da tabi ki entegrasyonun ne kadar olduğunu görerek karar veriyor. O zaman uygun görmediler ama artık kaçınılmaz olduğunu görüyorum. Paralimpik sporculara, paralimpik kulüplere sorulması lazım. Dar bir alanda düşünülmemesi lazım.

Entegrasyona destek var mı?
Yusuf Kılınçkaya :
Bizi temsil eden Neslihan Kavas, Abdullah Öztürk, Nesim Turan, Merve Cansu Demir bu tip oyunculara, onların antrenörlerine, idarecilerine, kulüplerine de sorup, o entegrasyonu TMTF çatısı altında biran önce sağlanması gerekmektedir. Bedensel Engelliler Federasyonuna da bir şey dememek kazım. 16 tane branşı bulunuyor. Hangi birisine yetişecekler. O yüzden masa tenisinin TMTF çatısı altında ayrı bir branş olarak oluşturulması daha başarılı olur diye düşünüyorum. Arzumuz, isteğimiz bu yönde. Dünyada olduğu gibi entegrasyonun sağlanması gerekir. Bunu sporu yöneten büyüklerime anlatıyoruz. Engin Avcı’nın bu işe büyük emeği var. Bedensel Engellilerde yöneticilik konusunda çok başarılı bir insan. Ancak Engin Avcı’ya görev verilmiyor. Böyle bir mantık olabilir mi? Bizi kim yönetecek. Engellileri, engelli yönetecek. İşte bunu çözmek lazım.

Yaşadığınız sıkıntılar ve zorluklar nelerdir?
Yusuf Kılınçkaya :
Şu an sözünü ettiğimiz 12-13 Paralimpik sporcuyu yetiştiren Yusuf Kılınçkaya ve İlhami Kılınçkaya olarak biz 2012’de Demirhan Şerefhan Federasyon Başkanlığını kazandığında söyledik. Sporcuyu biz antre ediyoruz. Malzemelerini biz alıyoruz. Deplasman giderlerini biz karşılıyoruz. Yurt dışı turnuvalar olduğu zaman biz kendi yağımızla kavruluyoruz. Kota maçlarına biz gidiyoruz. Bu töhmetin altından bir an önce bizi kurtarmaları gerekiyor. O zaman sanki gruplaşma gibi bir şeyler oluyor. Bunun yeri aslında Federasyonlardır, kulüplerdir. O zamanda sporcu, antrenör ve aileler arasında maddi-manevi ilişkiler ortaya çıkıyor. Sporcu kota maçına nasıl katılacak? Memur çocuğu bunlar. Federasyonlar ve kulüplerin el atması lazım.

Açık Turnuvalarına nasıl gidiyorsunuz?
Yusuf Kılınçkaya :
Merve Cansu Demir ile bu sene 7.senemizi çalışıyoruz. 5-6 tane Açık turnuvasına gittik. Biz kendi cebimizden karşıladık. Bir tane Açık Turnuvaya gidilmesi, antrenör, antrenörün eşi ve sporcu, üç kişi en az 10 bin TL demek. Bu sporcular bu şekilde geliyor. Bu çarkı döndürebilecek sistemi kurmak için kulüplerin ve Federasyonların el atması gerekiyor. Şahıslardan kurtarılması gerekiyor bu işlerin. Kurtarmak için de sistem koymak lazım. Sporcunun önüne sistem vereceksin. Sporcunun önüne sistem vermezsen antrenör kendi sistemini kendi kurmaya kalkar. Sporcu kendi sistemini kendi kurmaya kalkar. Veli kimseyi dinlemez, ne federasyonu, ne kulübü dinler. Veli’nin o anda işine geliyor.  Neden? Çünkü hiçbir masraf yapmadan, birisi sorumluluk almış bir yerlere getirmek için mücadele ediyor.

Başarının ve madalyaların devamı için neler yapılmalı?
Yusuf Kılınçkaya :
Kulüplerin destek verebileceği, Federasyonun gözetiminde, uluslar arası düzeyde destek verebilecek bir sistemin olması gerekiyor. Şu anda öyle değil. Biz kota maçlarının çoğuna kendi paramızla gittik. Dünya Şampiyonasından önce Slovenya’da gittiğimiz Uluslar arası bir kamp var. Çok faydasını gördük.  Dünya Şampiyonası öncesi fayda getirdiğini gördük. Her Avrupa Şampiyonasından önce gittiğimizde hep, altın, gümüş, bronz madalya kazandık. Madalyalarımızın sayısal olarak sayısında artış oldu. Ama biz buraya kendi paramızla gittik.
Bu sistemi zaten Federasyon biliyor. Sporu yöneten büyüklerimize de anlatıyoruz. Biz kota maçına kendi paramızla gitmek zorunda değiliz. Malzemeyi kendi paramızla almak zorunda değiliz. Spor Salonuna kira ödemek zorunda değiliz. Çocukların eğitim giderlerini biz karşılamak zorunda değiliz. Deplasman giderlerini biz karşılamak zorunda değiliz. Bu harcamaları, bu ödemeleri kulüplerin ve Federasyonun karşılaması gerekir.   
Bunu yapmazsak, başarı ve madalyalar gelmez.


Bu haber 2532 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam