01-01-1970 GÜNDEM

DSİ küllerinden doğuyor

Türkiye Masa Tenisi’nin köklü kulüplerinden olan İstanbul DSİ, eski sporcularının katkısı , yönetimin desteği, planlı ve düzenli alt yapı çalışması ile yeniden eski günlerine dönüyor.

DSİ küllerinden doğuyor

Tarihinde masa tenisi branşında hem İstanbul, hem de Türkiye Şampiyonalarında bir çok başarıya imza atmış olan İstanbul DSİ, son yıllarda ki suskunluğuna bu sezon son veriyor. İstanbul DSİ eski oyuncusu Ömer Koca’nın 2013'de antrenörlüğe getirilmesiyle başlayan hareketlilik, meyvelerini vermeye başladı. İlk olarak İstanbul’da yapılan dereceler ve grup elemelerinin ardından geçen sezon küçükler kategorisinde Türkiye 4.lüğü başarı merdiveninin sadece ilk basamağı oldu. İstanbul İl Birinciliklerinde küçükler ve yıldızlar kategorilerinde kupaları toplayan DSİ oyuncuları, aynı başarıyı Okul Sporların düzenlediği turnuvalarda da devam ettirdiler.İstanbul DSİ sporcularının okulları İstanbul Yıldızlar kategorisinde yarışan okulların arasında ilk üç sırayı paylaştılar.Tüm bu başarıların sonucunda DSİ takımından 2 erkek 1 bayan olmak üzere 3 sporcu En İyi 12’lere davet edildi. DSİ tarihinde ilk defa bu organizasyona aynı anda birden fazla sporcu davet edildiğini söyleyen DSİ antrenörü Ömer Koca, DSİ tarihinde bir  ilk olarak bir erkek sporcunun  Milli takıma davet edildiğini belirtti.

Ayakta kalan tek DSİ

Bir zamanlar DSİ ismiyle masa tenisi özdeşleşmişken, bugün liglerde sadece tek bir DSİ var. İstanbul DSİ, yıllara meydan okurcasına, DSİ bayrağını masa tenisinde dalgalandırmaya devam ediyor. Çok değil bundan 25-30 yıl öncesinde; Bursa,Balıkesir,Eskişehir,İzmir,Ankara,Adana,Konya,Düzce,Antalya, Kastamonu,Elazığ ve Kayseri’nin DSİ adıyla masa tenisi takımı bulunmaktaydı. Ancak bütçe kesintileri ve bazı sıkıntılar nedeniyle DSİ takımları teker,teker liglerden çekilmeye başladı.Bu sezon hem liglerde,hem de alt yapı grup elemelerinde DSİ ‘yi sadece İstanbul DSİ temsil ediyor.

DSİ'li Kağan Milli takımda

İstanbul DSİ, tarihinde ilk kez bir erkek sporcu Milli takıma çağırıldı.2003 doğumlu Kağan Şişmanoğlu, Macaristan’da yapılan U13 Turnuvası’nda ilk kez ay-yıldızlı formayı giydi. Kağan’ın En İyi 12'ler Turnuvasındaki performansı ile Milli Takımı hak ettiğini söyleyen İstanbul Dsi antrenörü Ömer Koca ‘’ Bu hem bizim hem de ve Kağan için çok önemli bir başarıdır.Bir kulüpte bir sporcu böyle bir başarıya ulaştığı zaman,diğer sporcularımızın da aynı başarıya ulaşabilme inançlarını artırır. Bu nedenle Kağan’ın bu başarıda istikrar sağlamasını hedeflerken , başka sporcularımızın da  milli takıma davet edilmeleri   için çalışıyoruz.Şu an buna en yakın isim olarak En iyi 12‘ler de  4.olan Ecem Özoral’ın da bu başarıya ulaşabileceğine inanıyoruz ‘’ dedi.

Başarıya bakış ve hedefler

İstanbul DSİ ‘deki başarıların tesadüf olmadığını söyleyen İstanbul Dsi antrenörü Ömer Koca , 2011-2013 yılları arasında Banu Çiftçi, Gönül Koyun ve Bilge Su antrenörlüğünde çok kapsamlı bir seçme çalışması yapıldı.Şu an benim devam ettirdiğim sporcuların bir çoğu bu dönemde seçilen sporcular.Bu takıma başka takviye sporcular katarak çalışmalarımıza devam ediyoruz’’ dedi. Sporcularımızın  üzerinde emeği geçen herkese teşekkür eden Koca ‘’ tek amacımız, var olan sporcularımızı yetiştirip bu sporun güzelliklerinden faydalanmalarını sağlamak oldu.Oyuncularımıza doğru hedefler koyarak bu hedef doğrultusunda bir program yapmaya çalışıyoruz.Her sporcunun spora ve masa tenisine bakış açısı farklı olabilir.Ailenin düşünceleri ve sporcunun yeteneğine göre zamanla hedefler belirlenir.Biz İstanbul DSİ olarak masa tenisi oynamayı seven ve çalışan her sporcuyu kazanmaya çalışıyoruz.Mantık olarak gelecekte bu çocukların arasından şampiyonlar ve milli sporcular çıkabileceği gibi, antrenörlerde yetişebilir.O yüzden şu ana kadar  hiçbir sporcumuza sen bu işi yapamazsın bırak demedik.Sadece hedeflerini , yeteneklerine göre belirledik’ dedi. Hem erkek hem de bayan takımlarının bu sezon Türkiye Şampiyonalarında  kürsüye çıkabileceklerine inanan Ömer Koca’’bunun için özveriyle çalışıyoruz’’dedi.

Herkese kapımız açık

2015-2016 sezonuna başlarken İstanbul Anadolu yakasındaki yetenekli  sporcular bir araya getirildi. Aynı çatı altında antrenman yapmalarını sağlamak gibi bir misyon üstlendiklerini belirten İstanbul DSİ antrenör Ömer Koca,amaçlarının antrenmanlardaki oyuncu kalitesini ve rekabeti arttırmak olduğunu söyledi. Bu sezonki başarıda bu projenin etkisi olduğunu düşünen Koca ‘ sporcuyu geliştiren en önemli unsur antrenmandaki hırsı ve isteğidir.Bu duyguları kamçılamak için antrenman içindeki rekabeti artırmayı hedefledik ve bunu da başardığımızı söyleyebilirim ‘ dedi.

İlk üç sıra DSİ‘nin

MEB okullar arası Masa Tenisi Yıldızlar Kategorisi İstanbul Şampiyonası’nda bir ilk yaşandı.Erkeklerde ilk üç sırayı elde eden okulların sporcularının tamamı İstanbul DSİ formasını giyiyor olması,ilginç bir rekoru da beraberinde getirdi.Kağan Şişmanoğlu,Uzay Uluçay,Berke Müftüoğlu ve Cem Hasoğlu’dan kurulu Vehbi Koç Okulu birinci olurken,Ferhat Aksoy , Mete Aksoy ve İsa Demirci’den oluşan Saffet Çebi   Okulu  ikinci , Sercan Erdem , Hasan Turgut ve Tarık Çelik’den kurulu  Coşkun Koleji Okulu  üçüncü sırayı aldı. Bu okullardan Coşkun Koleji,   2013-2014 Sezonunda  Küçükler Kategorisinde Türkiye Şampiyonasında 4.,Vehbi Koç okulu ise 2014-2015 sezonunda aynı kategoride Türkiye 3.sü olarak  hem kendileri hem de İstanbul için  önemli başarılara imza attılar.

Bayanlarda hedef 1.lige çıkmak

Bu yılki hedeflerinin öncelikle A Bayan takımıyla Türkiye 1.ligine çıkmak olduğun söyleyen İstanbul Dsi Antrenörü Ömer Koca’’ Şu an 2.lig’de üç turnuva sonucunda 4.sıradayız , son etapta iyi performans gösterebilirsek 1.lige çıkmayı hedefliyoruz’’ dedi. Uzun vadede asıl hedeflerinin alt yapı oyuncularından kurulu takımla ligde oynamak olduğunu söyleyen Koca, bunu başarabilecek bayan alt yapı sporcularına sahip olduklarını belirtti.Şu an takımda oynayan Nursema Çoklar DSİ alt yapısından yetişen bir oyuncu olarak çok iyi performans gösterdiğini  söyleyen İstanbul DSİ Antrenörü Ömer Koca ‘’ Nursema da aynı Kağan gibi diğer sporcularımıza iyi bir örnek oldu'’ dedi.

Kağan yetenekli ama çok çalışmalı

U13 Milli takımına çağrılan Kağan Şişmanoğlu’nun yetenekli olduğunu söyleyen İstanbul DSİ antrenörü Ömer Koca ‘’Çalışkanlığın uzun vaade de yeteneği geçeceğine inanıyorum’’dedi ve şöyle devam etti.  ‘’ Bu sezon rekabet dolu bir ortamda antrenmanlarını yapan Kağan da değişimler olmaya başladığını görebiliyorum. Çalışanların kendilerini nasıl geliştirdiğini,servis çalışanın daha iyi servis attığını gören Kağan artık iyi çalışmaz  ise  takımdaki bir oyuncu kendisini geçebileceğini  düşünmeye başladı.Bu konuda ki değişimini tamamlayıp ,iç disiplinini  sağlayan bir sporcu olmayı başarırsa,Kağan’ın istikrarlı bir şekilde milli takımda oynayabileceğine inanıyorum’’ dedi.

Yönetim desteği olmadan bir yere kadar

Bir kulüpte veya şehirde yada ülkede başarı için bir sistemin olması gerektiğini belirten İstanbul DSİ antrenörü Ömer Koca ’’ Başarıyı getiren bir çok faktör vardır.Bunlardan en önemlisi yönetimin bakış açısıdır.Başarı odaklı düşünen yöneticiler varsa eğer, takıma başarıya götürebilecek idealist antrenör getirir. Antrenörünün maddi konuda ihtiyaçlarını karşılayıp sadece işine odaklanması için bir düzen kurar.Antrenör bu sistemin içerisinde genelde bu yolda tek başına ilerleyemeyeceğini bilir ve kendine en az bir yada iki yardımcı antrenör ister.Kulüp eğer başarı istiyorsa bunu da kabul eder ve karşılığında başarı bekler.Antrenör eğer bu işte yetenekli ise hem sporcuları hem kendini geliştirir ve başarıya büyük ölçüde ulaşır.Şu an ülkemizdeki kulüplerimize baktığımız zaman henüz tam olarak ne istediğini bilmeyen yöneticiler,yada bir sürü imkansızlıklar ve sorunlar arasında çalışan idealist antrenörler var.Ceplerinden para harcayarak çocukların ihtiyaçlarını karşılayan antrenörler.Bazen kendi imkanlarıyla maçlara katılan antrenörler.Sonunda dayanamayıp bu işi yapmaktan vazgeçen antrenörler. İstanbul DSİ Kulübü olarak bizimde yaşadığımız problemler olmasına rağmen,gördüğümüz destek sayesinde bu ülkede başarılı olabileceğimize inanıyorum’’ dedi.

Yolun başındayız

Başarıya giden yolda sporculara hitaben henüz yolun başında olduklarını söyleyen Ömer Koca ''Bu yolda ilerlemek istiyorsanız tabi ki çok çalışmalısınız. Teknolojik aletlerle oynamak yerine vaktinizi daha iyi değerlendirmeniz gerekecek. Sonra iyi uyku ve iyi beslenmek. Okuldan geleceksin ve çok yorgunsun hemen yemek yedikten sonra biraz uyumak istesen de antrenmana gideceksin. Antrenman yapmaktan sıkıldığın günler de olacaktır. Kendini motive etmeyi öğreneceksin. Antrenmandan eve döndüğün de çok yorgunmuş gibi yapıp ödevleri yapmamak için bahaneler üretsen de nafile. Sonra kamplarda, şampiyonalar da aileden uzakta günler ve haftalar geçireceksin. Aileni özlediğin zamanlar olacak ve tabi ki özleyeceksin ama dayanacaksın.Yani işiniz hiç de kolay olmayacak. Zaten hangi başarı kolay elde edilebilir ki? Tüm bu zorlukların üstesinden gelmeye başladığın zaman yürüyüşün değişecek,kendine güvenin gelecek ve kendini çok özel hissedeceksin. Aynı Edison'un ampulü bulması gibi sende kendini bulacaksın’’şeklinde konuştu.
_______________________________________________________________________________________________________________

YASAL UYARI: www.masatenisidunyasi.com.tr web sayfasında yayınlanan tüm fotoğrafların ve yazı metinlerinin yasal hakkı, Masa Tenisi Dünyası imtiyaz sahibi Murat İLTER'e aittir. Web sayfamızda ve facebook sayfamızda yayınlanan fotoğraf ve haberleri; Kanuna uygun yazılı izni almadan, tamamını yada bir kısmını basılı yada elektronik ortamda basan veya yayınlayan, işleyen, çoğaltan, alıntı yapan, çoğaltılmış nüshaları yayan, imza yada logosunu silen yada kaldıran kişi ve kurumlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 67. ve 68.maddeleri uyarınca suç işlemiş sayılmaktadırlar.  Bu nedenle, yayınladığımız her haber ve fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun ilgili maddelerince korunmaktadır. Tarafımızdan izinsiz haber ve fotoğrafları yayınlayan kurum ve kuruluşlar hakkında, Kanunun ilgili hükümlerince Yasal İşlem başlatılacağını ve Tazminat Davası açılacağını bildiririz. 

 


Bu haber 6983 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam