reklam
18-06-2015 PROJE

Çocuklar sporla geleceğe koşuyor

Projesinin tanıtım toplantısında İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, çarpıcı tespitlerde bulundu.

Çocuklar sporla geleceğe koşuyor

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2014 yılı ‘Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı’ kapsamında desteklenen, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilen ‘Çocuklar Sporla Geleceğine Koşuyor’ projesinin tanıtım toplantısında  İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, çarpıcı tespitlerde bulundu.

Seyrantepe Yediyüzüncü yıl Parkı'nda gerçekleştirilen toplantıya Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Şube Müdürleri, İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan İzleme Uzmanı Gökhan Çoban, İl Müdürlüğü Şube Müdürleri ve İlçe Müdürleri katıldı. Katılımcılara Proje Koordinatörü Filiz Ayseli, proje hakkında bilgi ve detaylı bir sunum yaptı.

Projenin Türkiye’de örnek teşkil edecek bir kapsamda ve nitelikte değerlendiren çeken İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Çocuklar Sporla Geleceğine Koşuyor" projesinin, 215 proje başvurusu arasında kabul edilen 49 projeden birisi olduğunu ifade etti.

Projenin bir diğer önemli artısının da, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin “Spor Eğitimi Ar-Ge Kurulu”nun oluşturulması olduğunu belirten İl Müdürü Koç, “Çocuklar Sporla Geleceğine Koşuyor” projesinden sonra yine İl Milli Eğitim Müdürümüz ile istişare ederek “Yetenek Üssü” projesini geliştirdiklerini belirtti. 
“Çocuklar Sporla Geleceğine Koşuyor projesi” aslında çocuklara sporun oyunlarla sevdirilmesi adına güzel bir başlangıç olduğunu ifade eden İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, Türk gençliği ve Türk sporu adına böyle güzel gelişmelerin artmasını dilediklerini bildirdi. 

Proje Ar-Ge Birimi bir ilk

İstanbul'un dünyanın en önemli şehirlerinden birisi olduğunu söyleyen çeken İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç,''Ben yaklaşık 22 ay oldu buraya geleli. İstanbul'a ilk atandığım günden bugüne çalışmalarımızı ne kadar hızlı yapabiliriz bunları bilimsel platformda ne kadar değerlendirebiliriz buna baktık. ,Bunlarla ilgili bir proje Ar-Ge birimi kurduk. Bakanlığımız dört Genel Müdürlükten oluşuyor.Bunlardan bir tanesi de Proje Araştırma Genel Müdürlüğü. Bu Genel Müdürlük olmasına rağmen biz hiç bir ilde olmayan bir proje birimi kurduk ki, bu diğer illere örnek oldu. Artık her il Proje Ar-Ge birimi kuruyor'' dedi.

''Ciddi anlamda bir spor politikasına ihtiyacımız var''

Çocukları topluma kazandırmak için sporun hep bir araç olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen , İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç,  ''Bunda ne kadar faydalı olduk bunun tartışılması lazım.Olimpiyatlar diyoruz, gidiyoruz, 3 altın, 1 gümüş, 5 madalya ile dönüyoruz. Bir yerde bir eksikli var. Ama bu eksiği nerede tamamlamamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak bir takım çalışmaların içerisine girdik. Yani biz bir politika oluşturmak zorundayız. Ülke olarak da bir politika oluşturmak zorundayız. Yani ciddi anlamda bir spor politikasına ihtiyacımız var.Bakanlığımız 3.yılına giriyor. Bu anlamda bir takım çalışmaları başlattı. Bu çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Ama hatayı nerede yapıyoruz. Bu kadar gencimiz varken, bu kadar çocuğumuz varken, biz nerelerde eksik yapıyoruz. Bunları hiç tartışmadık'' dedi.

''Bir at kadar değerli değil burada insanlar''

İstanbul'da 2 milyon 600 bin öğrencinin olduğuna dikkat çeken İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç,  ''Bu sayı azımsanacak bir rakam değil.İlk geldiğimizde sadece 40 bin öğrenci sporla buluşmuş.İlk sorduğum soru 'Kaç çocuğa spor yaptırıyorsunuz' oldu. Biz sadece 40 bine ulaşıyoruz. Hedefimiz 260 bine ulaşmak.Yani İstanbul'un yüzde 10'unu 22 ay gibi kısa bir sürede yakaladık. Gelişmiş ülkelere bakıyoruz. Spora bu yaştaki çocukların katılımı nedir? Yüzde 25-30 civarında. Nüfusun yüzde 30'una spora teşvik anlamında kazandırıyorsanız Gelişmiş ülkeler seviyesinde sayılıyorsunuz.Biz İstanbul olarak gelecek sene yüzde 20'yi yakalamak istiyoruz'' dedi.

Sporcu lisansı çıkartmak o kişinin spor yaptığı anlamına gelmez

Bir çocuğa sadece sporcu lisansı çıkartmanın o kişinin spor yaptığı anlamına gelmediğini belirten İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç,  ''Yaptığımız araştırmalarda 10 yıldır aynı sahilde yürüyen insanlar belirledik. Peki bu insanlar spor yapıyor mu? yapmıyor mu? Evet yapıyor. Bilfiil yapıyor. Peki bunlar neden kayıt altına alınmıyor. Çünkü bir çalışma yapılmamış.Biz “Çocuklar Sporla Geleceğine Koşuyor projesini'' yaparken bir de yazılım geliştirdik.Bu yazılımın 6 yıldır çalışmasını yapıyoruz. Hiç bir sporcunun Türkiye'de bir veri tabanı yok.A kişisini gösterin, bu sporcunun seceresinde ne var? ne yok? Ama Veliefendi'deki atların en ayrıntılı 15 kuşak öncesinin bile ayrıntısı var. Bir at kadar değerli değil burada insanlar'' dedi.

Spor Merkezleri açılacak

Sporcu seçiminde çocuğu seçerken sadece subjektif değerlere göre seçildiğine dikkat çeken İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, ''Bakıyoruz bu çocuktan hasbelkader adam olur diyoruz. Herkes böyle sporcu olmuştur.Gözlemliyorum bu çocuk fena değil ama bu çocuğun bir alt yapısı var mıdır? yok mudur? bununla ilgili genetik bir araştırma var mıdır? Fiziki özellikleri nedir? ne değildir? Kimse bilmiyor.Ama Avrupa'dan bir sporcu transfer ettiğimizde, sizin önünüze sayfala dolusu yazı koyuyorlar.   Diyorlar ki, burada başlamıştır.Çalıştığı yer burasıdır. İlk temel eğitimi aldığı yer burası. Şu hocalarla çalışmıştır. Maçlarının listesi, aldığı süre. Doktorunun adına kadar var.Biz dedik ki bir çalışma yapalım.Basit anlamda da olsa İstanbul Kalkınma Ajansı ile bir takım çalışmalar yürüttük. Biz bunun temelini attığımızda Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç bir açıklama yaptı. Türkiye'de bir ilki yapacağız. Resmi anlamda, reel anlamda 2 tane merkez açılacak İstanbul'da. Beceri Yetenek Seçimi ve Beceri Koordinasyon Merkezi. Tam donanımlı. A'dan Z'ye Avrupası, Amerikası ne yapıyorsa aynısını yapacağız. Bunun sayısını 7 Merkeze çıkartacağız. Sporcunun eksiği varsa bize getirin diyeceğiz. Eksiği neyse gidereceğiz. Amerika'daki, Almanya'daki, İngiltere'deki örnekler hepsi alındı. Bir modifiye yapıldı bilimsel anlamda.Bir tanesi Beylikdüzü'nde, bir tanesi ise Kartal Yakacık'a açılacak.Buradaki temel hedef bizim gençlerimiz, çocuklarımız.

''Yeni bir Türkiye için adım atmak zorundayız''

Çocuklarımızı uyuşturucuya nasıl kaybediyoruz? Maalesef bir yerden tutmamız lazım.Be diyorum ki, spor bu iş için en güzel yer. Spor  içerisinde aradığımız her şeyi bulma şansımız olan bir kavram. O zaman bir eksiğimizi görelim, bir adım atalım dedik. Sağ olsun Milli Eğitim Müdürümüz çok büyük özveriler gösterdi. Bize yardımcı oldu. Seneye hedefimiz 868 bin çocuğun taramasını yapmak. Bu taramayla kalmayacak. Tarandıktan sonra neler yapılacağı ile ilgili Bakanlık olarak bir projemiz var, hayata geçireceğiz. İlk adım İstanbul Kalkınma Ajansı ile açıp, buradan bir kapı aralayalım dedik. Üniversiteler bağlamında çalışmalarımızı yaptık. Milli Eğitim Bakanlığı, uyguladığımız 12 saatlik modülü, Talim ve Terbiye Kuruluna sunacak. Bu ders olarak okutulacak.

Bize desteklerini esirgemeyen 39 Kaymakamımız var. Bu sayıda Belediyelerimiz var. Bu ilçelerde Milli Eğitim Müdürleri var. Kendi ilçe müdürlerimiz var. Kendi personelimiz var. Onlara şükranlarımı sunuyorum. Bizim istikbalimiz, istiklalimiz, istikrarımız ve gerçekten yeni bir Türkiye için adım atmak zorundayız. Bu kadar gencimizi girdiyse girdiği delikten çıkartacağız. Bilimsel çalışmalar yapmak içinde kesinlikle Üniversiteleri kullanmak zorundayız'' dedi.

HABER: MURAT İLTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


HABER VİDEOSUBu haber 1042 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER PROJE HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam