reklam
06-04-2017 RÖPORTAJ

Cinsiyet değil, oyun düzeyi belirleyicidir

Hem oyunculuk, hem de antrenörlük kariyeri başarılarla dolu olan Fulya Diker, artık erkekler kategorisinde yarışmak istiyor.

Cinsiyet değil, oyun düzeyi belirleyicidir

Hem oyunculuk, hem de antrenörlük kariyeri başarılarla dolu olan Fulya Diker, son yıllarda veteran turnuvalarında birinciliklere ambargo koymuş durumda. Geçen yıl Dünya Veteran Şampiyonasında Dünya 5.liğini elde eden başarılı masa tenisçi artık erkekler kategorisinde yarışmak istiyor. Dünyada bunun çok örneğinin olduğunu söyleyen Fulya Diker, yarışmalarda cinsiyetin değil, oyun düzeyinin belirleyici olması gerektiğini belirtiyor.

Neden erkeklerde yarışmak istiyorsunuz?

Fulya Diker: Çünkü kadınlarda yarışmak çok keyif vermiyor. Yanlış anlamasın diğer kadın arkadaşlarım, çok az kişiyiz. Benim iyi oynayıp, oynamamam değil aslında konu. Hep aynı kişilerle yarışıyoruz.Çok sık Veteran turnuvaları oluyor. Sürekli aynı kişiler geliyor. Biz de aynı kişilerle yarışarak turnuvayı tamamlıyoruz. Gittiğim turnuvalarda birinci olup, kupa alıyorum. Bu beni pek cezp etmiyor. Geçen sene birinci oldum. Başka Veteran turnuvalarına da gidiyorum oralarda da birinci oluyorum. Adana’da erkeklerde yarışmak istedim. Çok isteyerek gittim. Erkekler nasıl hevesleniyorlar kalabalık oldukları için daha çok maç yapıyorlar. Ben de öyle yapmak istedim. Belki gruptan çıkamayabilirimdim. Hiç önemli değil. Çünkü kadınlardaki yarışma hakkımdan kendim fedakarlık yaptım.

Neden erkeklerde oynayamadınız?

Fulya Diker: Turnuvaya kabul edildim. Fikstüre kondum. Erkekler arasında ismimi gördüm. Fakat daha sonra organizasyon komitesi başkanı beni arayarak bunun olmayacağını çünkü çok sayıda itiraz telefonunun geldiğini söyledi. Çok şaşırdım. Erkeklerde oynayamayınca, kadınlarda da oynamadım. Yaptığım tüm masraflar organizasyon tarafından bana geri ödendi. Ben bir mücadele başlattığımı düşünüyorum bir kadın olarak. Çünkü Türkiye’de kadın olmak çok zor. Hep 1-0 geride başlıyorsunuz. Çok erkek egemen bir toplum. İtiraz edenlerin kimliğini öğrenmek istedim. Söylemediler. Kavga etmek değildi benim amacım. Sadece onların mantığını da anlamak, kendimi de onlara anlatmak istiyordum. Ama nedense söylenmedi. Cuma gittiğimde kadınlarında itiraz ettiğini öğrenince daha çok şaşırdım. Ben desteklenmeyi beklerdim. Belki bu yolu ben açtığım için ondan dolayıdır bu şikayet ya da itirazlar. Desteklenmeyi beklerdim.

Sizi destekleyenler oldu mu?

Fulya Diker: Elbette destekleyen arkadaşlarım da oldu. Hatta şimdi Bursa’da veteran turnuvası yapılacak. İstersen dediler, ‘Bizde senin gibi erkeklerde yarışmak istediğimizi söyleyelim. Bizde bu yolu katkı vererek açalım’. Gerçekten erkeklerde yarışmak istiyor musunuz diye sorduğumda bu kez bana ‘Aslında istemiyoruz ama sana destek vermek için müracaat edeceğiz’ dediler. Bu beni mutlu etti. Hemcinslerine destek vermeyen arkadaşlarıma özellikle duyuruyorum.

Dünya’da erkeklerde yarışan kadın sporcular var mı?

Fulya Diker: Şimdiye kadar Dünya’da bu örnekler var. Bulgar kadın oyuncu Daniela Gergelçeva Bulgaristan Erkekler Liginde oynadı. Hollandalı kadın oyuncu Wresekop’un yine Erkekler Liginde seneler önce 80’li yıllarda yarıştığını biliyoruz. Biz de Bolu’da, Sapanca’da turnuvalar düzenliyoruz. Bu turnuvalarda da çoğu kez yarıştım. Bir keresinde erkeklerde birinci oldum. Ama hiçbir kadın, hiçbir erkek bana neden sen erkeklerde katıldın demedi. Çok keyifli maçlar oldu. İki yıl önce başka bir Veteran Derneğinin Şile’de düzenlediği turnuvada da erkeklerde yarıştım. 2008 yılında Albena’da yapılan Uluslar arası Açık turnuvada orada da erkeklerde yarıştım. Hatta ilk sekize girdim. Sürekli yarışmıyorum. Bu benim tercihim ama sürekli erkeklerde yarışan Rus kadın sporcuların olduğunu biliyorum. Geçen Temmuz ayında yine Albena’daydım. Yine bir Rus kadın arkadaşımız erkeklerde yarıştı. Hiç kimse de kötü bir gözle bakmıyor. Sonuçta biz kadınlar erkeklerle yarışırken avans istemiyoruz. Eşit şartlar altında yarışıyoruz. Önemli olan oradaki oyun düzeyidir. Daha iyi oynuyorsa yenersin. Kötü oynuyorsa yenilirsin. Masa Tenisi Dünyasında biraz sesimizi duyurmak istiyorum.

Bundan sonraki turnuvalarda da erkeklerde yarışmayı düşünecek misiniz?

Fulya Diker: Evet. Bursa’da veteran turnuvası olacak Nisan ayında. Kayıt formunu doldurdum. Açıklama kısmına da ‘Nolur beni erkeklerde yarıştırın’ diye yazdım. Cesaret edebilirler mi bilemiyorum. Çok anlamsız baskılar da var. Turnuvalarının duyurularına ‘bir kadın sporcu isterse kendi yaş grubunda erkelerde yarışabilir’ diye bir madde ekleyebilirler. O zaman kimsenin sesinin çıkacağını sanmıyorum. Herkes onu okuyup, ona göre turnuvaya gelecek. Bazı kişilerin, onların isimleri bende saklı kalsın, tekelinde değil bu veteran dünyası. Ben 41 senedir bu işin içindeyim. Çok alt yapıda da yetiştim. Milli takımda da oynadım. Antrenörlükte yaptım. Önemli olan benim için orada insanların keyif alacağı maçları yapabilmek. Kadın, erkek fark etmiyor. Umarım bundan sonra da başarırız.
Kadınlar ne düşünüyor bu isteğinizle ilgili?

Fulya Diker: Fenerbahçe Veteran Derneği çok güzel bir ilke imza attı. 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kadınlar arasında bir turnuva düzenledi. Ben de bu turnuvada birinci oldum. Kupayı aldım. Çok sevindim. Ardından da bu turnuva oldu. Bir kadın arkadaşımın görüşünü sordum. Fenerbahçe’de birinci oldun, çok gurur duydum seninle, beklerdim ki burada da kadınlarda oynayıp kupa almanı. Çok şaşırdım ve dedim ki erkeklerde oynayıp bir şeyler yapsam gurur duymaz mıydın? Çünkü ben kadınlar için bir adım atıyorum. Adana bu mücadelenin başlangıcı oldu.

Bu mücadelenizi devam ettirecek misiniz?

Fulya Diker: Elbette. Bu mücadeleyi devam ettirmeye çalışacağım.  Bunlar özel turnuvalar. Turnuva organizasyon komitesinin verdiği kararlar çerçevesinde yapılıyor. Ama kadınlara pozitif ayrımcılık yapılabilir. Dediğim gibi çok az kişiyiz. Sadece ben iyi oyuncu olduğum için değil. Tüm kadınlara açık olması gerekir. İsteyen varsa, kadınlardaki yarışmasını bırakıp erkeklerde yarışabilirler.  Kimse kendi yaş grubunun dışında yarışamaz denilip bir alt yaş grubunda yarıştırabiliyorlar.  Aslında dünyada bir alt yaş grubuna inmek engellendi. Herkes kendi yaş grubunda yarışabiliyor. Fakat ülkemizde tolerans sağlanabiliyor. Çünkü özel bir turnuva. İsteyen bir alt yaş grubunda, hatta iki alt yaş grubunda yarışan arkadaşlarımızda var Adana’da gördük. Bu yapılabiliyorken, kadınların erkeklerde yarışmasının gereksiz bir mantıkla engelleniyorsa, durup düşünmek gerekir.

Kategoriler sizce nasıl belirlenmeli?

Fulya Diker: Geçen sene İspanya’da Dünya 5.si oldum. Dünya’da benim düzeyimde olan her hangi bir oyuncu Türkiye’ye gelse. Böyle bir turnuvaya katılmak istese. Dese ki ben erkeklerde oynamak istiyorum. Bence kabul edilirdi. Bodrum’da her sene uluslar arası bir turnuva yapıyoruz. Branka Batinic diye Avrupa ve Dünya eski şampiyonu var. Şu ana 55 yaşında. Bodrum’a geldi. Biz kadınlar olarak ona göre zayıftık. Erkeklerde oynamak istediğini söyledi. Bizde kabul ettik. Ve bir Süper Lig oyuncusunu yendi. Kimse de bu kadın neden erkeklerde yarıştı demedi. Bu nedenle kategoriler belirlenirken, bence cinsiyet değil, oyun düzeyi belirleyici olmalı..

Röportaj: Masa Tenisi Dünyası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 5439 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam