23-06-2017 DÜNYA

Çinliler çekildi, Alman finali nefes kesti

Çin'de devam ITTF Çin Açık Turnuvası tek erkekler son 16 turunda ...

Çinliler çekildi, Alman finali nefes kesti

Çin'de devam ITTF Çin Açık Turnuvası tek erkekler son 16 turunda dünya sıralamasının ilk üç sırasında yer alan Ma Long, Fan Zhendong ve Xu Xin'nin görevden alınan Çin Erkek Milli takım baş antrenör Liu Guoliang'a destek vermek için maçlara çıkmamasının yankıları devam ediyor. 
ITTF sporculara ceza verilmeden önce konunun iyice araştırıulacağını, ancak böylesi önemi bir turnuvada yapılan davranışın affedilemeceğini bildirdi.
ITTF'e yakın kaynaklar ise üç sporcuya da çok ağır hak mahrumiyeti (ITTF turnuvalarına katılmama) ve yüksek para cezası geleceği tahmininde bulundular.

MAÇLARA ÇIKMADILAR

Dünya bir numarası Ma Long, Yuya Oshima ile oynayacağı maça çıkmazken, dünya iki numarası Fan Zhendong, Kim Donghyun karşısına, dünya üç numarası Xu Xin ise Harimoto maçına çıkmadı. Sporcular daha sonra internetten yaptıkları açıklamada "O olmadan savaşmak için hiçbir isteğimiz yok. Çünkü hepinizi Liu Guoliang'ı özlüyoruz'' açıklamasını yaptılar. 
Çin Erkek takımın dördüncü üyesi Zhang Jike ise 22 Haziran Perşembe günü kalça sakatlanması nedeniyle maçlardan çekilmişti. Çin Masa Tenisi Derneği üç gün önce yaptığı açıklamada yeniden yapılanma doğrultusunda Liu Guoliang'ın baş antrenörlük görevini kaybettiğini açıklamıştı.

YAPILAN DAVRANIŞ SPOR ETİĞİNE SIĞMIYOR

ITTF Başkanı Thomas Weikert, "ITTF, dünya sıralamasının en iyi üç oyuncusunun bu kadar büyük bir turnuvada maçlara çıkmamaları hayall kırıklığı yaşattı. Arkadaşlarımızla birlikte hareket ederek bu ciddî meseleyi araştıracağız. Yarışmamızda hala dünya çapında oyuncularımız var ve Çin Open'ın son iki gününde harika olacak "dedi. Öte yandan Çin'in Spor Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada ''Böylesine büyük bir uluslararası turnuvada sporcularımızın haber vermeden maçlara çıkmaması, ne sporun etik kurallarına, ne spor ahlakına, ne de ülkemizin spor değerlerine uymamaktadır. Yapılan bu eylem hem rakiplere, hem de seyircilere saygısızlıktır. Bu tür bir davranış kesinlikle kabul edilemez'' ifadesine yer verildi. Açıklamanın sonunda Çin Spor Genel Müdürlüğünün, Çin Masa Tenisi Derneğine olayın soruşturulması konusunda tam yetki verdiği de ilave edildi.

TEK ERKEKLER FİNALİ OVTCHAROV - TİMO BOLL

Muhteşem maç Ovtcharov'un

ITTF Çin Açık Turnuvasında birinciliği finalde vatandaşı Timo Boll'u 17-15,7-11,12-10,11-9,7-11,6-11,12-10'luk setlerden sonra 4-3 yenen Alman Ovtcharov kazandı. Ovtcharov son sette 10-6 yenik durumdayken muhteşem bir geri dönüş yaparak, üst üste 6 sayı aldı ve seti 12-10 kazanarak birinciliği elde etti. Bu sonuçla iki Alman raketin 3.kez yaptıkları Uluslar arası bir turnuva finalinden galip gelen yine Ovtcharov oldu.

Çin'de Alman finali

ITTF Çin Açık Turnuvasında iki Alman sporcu Timo Boll ve Ovtcharov finalde karşılaşacak. Timo Boll, 13 yaşındaki Japon Harimoto'yu 4-1, Ovtcharov ise Hong Konglu Wong'u 4-2 yenerek finale yükseldi.
İki Alman sporcu kariyerleri boyunca Uluslar arası turnuvalarda 10.kez karşı karşıya gelecek. Bugüne kadar oynanan maçlarda 5-4 Ovtcharov'un üstünlüğü bulunuyor. İki raket en son 2014 yılında Düsseldorf'da yapılan Dünya Kupası çeyrek finalinde eşleşmiş, maçı Timo Boll 4-1 kazanarak 4 maç sonra Ovtcharov'u yenmeyi başarmıştı. İki sporcu daha önce finalde iki kez karşılaşmış kazanan Ovtcharov olmuştu.


HABER VİDEOSUBu haber 4469 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER DÜNYA HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam