14-11-2013 ARAŞTIRMA

Bunları Biliyor muydunuz?

Masa Tenisi ve Bilmedikleriniz

Bunları Biliyor muydunuz?


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı şaşırtan fotoğraf

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011’de Başbakanlığı döneminde Başbakanlık muhabirleri tarafından çekilen 44 fotoğrafın yer aldığı sergiyi gezerken, Başbakanlık foto muhabiri Kayhan Özer’e dönerek, esprili bir şekilde “Bu fotoğraf nasıl çıktı?” diye sorduğu fotoğrafın masa tenisi oynarken çekilen fotoğraf olduğunu Biliyor muydunuz?

O fotoğraf için gazetecilerin raket tutuş şekline ilişkin soruları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bunun Çin tarzı olduğunu, öğrencilik yıllarından bu yana masa tenisi oynadığını söylediğini Biliyor muydunuz?

Bir gazetecinin “Futbolda başarılı olduğunuzu biliyoruz, masa tenisinde nasılsınız?” sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Masa tenisinde de fena değilim, çok ileri seviyede olmasa da belli bir derece de alırım” yanıtını verdiğini
Biliyor muydunuz?ABD - Çin ilişkileri Ping Pong diplomasisi ile başladı

Eylül 1949’da Mao’nun yönetimi ele geçirmesi ile Çin – ABD ilişkilerinde sert rüzgarlar esmeye başladı. ABD, ticari ambargo koymasının ardından Çin, Birleşmiş Milletlerden çıkarıldı

İki ülke arasında 22 yıl süren bu soğuk savaşı, 1971’de Japonya’da yapılan bir masa tenisi maçının sona erdirdiğini Biliyor muydunuz?

Kendi takım otobüsünü kaçıran ve Çinli sporcuların otobüsüne binen ABD'li sporcu Glenn Cowan'a Çinli Zhuang atkısını hediye etti. Sporcular arasında  başlayan bu sıcak ilişki hükümetler arasında da ilişkilerin başlamasını beraberinde getirdi. Çin lideri Mao Zedong, “Zhoung sadece ping pongu iyi oynamıyor, aynı zamanda diplomasiyi de iyi beceriyor” sözleri soğuk havayı yumuşattı. Bu sözlerin ardından  Amerikan Masa Tenisi Milli Takımı, Çin’e davet edildi ve Çin Başbakanı tarafından kabul edildi. Aynı gün ABD devlet Başkanı Nixon da 20 yıldan beri Çin’e uygulanmakta olan ticari ambargoyu kaldırdı ve 1 yıl sonra da Çin’i ziyaret etti. Çin tekrar Birleşmiş Milletlere alındı.

Bu yaşananların Dünya Tarihe ‘’Ping Pong Diplomasisi’’ adıyla geçtiğini Biliyor muydunuz?


Bu haber 3293 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER ARAŞTIRMA HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam