reklam
03-09-2013 RÖPORTAJ

Başarılı ve deneyimli, Sanem Ezgi Şahin

Milli Takımın ve İstanbul BBSK’nın başarılı Masa Tenisi oyuncusu Sanem Ezgi Şahin, profesyonel masa tenisi sporculuk kariyeri sonrası elde edeceği deneyimleri genç sporculara paylaşmak istiyor.

Başarılı ve deneyimli, Sanem Ezgi Şahin

Masa Tenisi’ne ilkokul öğretmenin tavsiyesiyle başlayan Sanem Ezgi Şahin, yine öğretmeninin yönlendirmesiyle kulüp takımında lisanslı olarak oynamaya başladı. ‘’İlk başlarda sadece spor olarak gidiyordum ve tam olarak 13 yaşında profesyonel olarak başladım’’ diyen Sanem, Fenerbahçe ve Kadıköy Belediyesi Masa Tenisi takımlarında oynadı. Daha sonra İstanbul BBSK’ya transfer olan Sanem, 5 yıldır bu takımda forma giyiyor. Türkiye Şampiyonaları’nda bir çok dereceleri olan başarılı oyuncu, 6 yıl önce Yıldız ve Genç Milli Takımlarında ay-yıldızı taşıma onuruna ulaştı.

’’Şu an U21 ve A Milli Takımda oynamaya devam etmekteyim’’ diyen Sanem,  Marmara Üniversitesi Antrenörlük Bölümü 1.sınıfta okuyor. Onun hayali ise bir gün okulu bitirdiğinde antrenörleri gibi iyi bir Masa Tenisi antrenörü olmak. Profesyonel masa tenisi sporculuk kariyeri sonrası elde edeceği deneyimleri genç sporculara vermenin ilginç olacağını düşündüğünü söyleyen Sanem ‘’Bir gün bende antrenörlerim gibi başarılı bir antrenör olmak istiyorum’’ diyor.

‘’Uğura kesinlikle inanıyorum, bunda uğurlu t-shirtüm başta geliyor’’
Antrenman ve okul dışında pek boş zamanı kalmadığını söyleyen Sanem Ezgi Şahin, fırsat buldukça arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih ediyor. Masa Tenisi sporunun normal hayatına çok şeyler kattığı söyleyen Şahin, ‘’Her şeyden önce Masa tenisi sayesinde kuvvetli bir reflekse sahibim’’ diyor. Masa Tenisi kariyeri boyunca örnek aldığı bir isim olmamasına rağmen o, Fransız Masa tenisçi Adrien Mattenet’i beğeniyor.

Sanem Ezgi Şahin’in backhand’den karşı tarafa hata yaptırıp forehand’den daha çok bitirmeye yönelik bir stili var

Masa Tenisinde kazanmak ve başarılı olmak için güçlü bir psikoloji ve konsantrasyona ihtiyaç olduğunu söyleyen Milli sporcu,  teknik olarak backhandden defans yapıp forehandden atak yapmayı tercih ediyor.Tüm sporlar içinde, 100-200 metrede koşan atlet Usain Bolt ve Fransız Masa Tenisçisi Adrien Mattenet en beğendiği sporcular.Sanem, bir sporcuyu başarıya götüren etkenleri başında yeterince istek ve hırs geldiğini söylüyor. Servis karşılamanın Masa Tenisi’nde çok önemli olduğunun altını çizen Sanem, ‘’Masa tenisinde servis karşılama en önemli etken, çünkü ne kadar iyi oyuna başlayabilirsek o kadar çabuk ve rahat sayıya gidebiliriz’’

Tahtasının backhand tarafı yavaş, forehand ise daha hızlı. Lastikleri ise çift taraf pütür.

Sanem Ezgi Şahin, antreman ve maç felsefesiyle ilgili olarak da şunları söylüyor ‘’Masaya ve topa konsantre olduğumuzda, rakibe de odaklandığımızda antrenman ve maç verimli hale geliyor

Masa Tenisi ile ilgili hedefinin her zaman daha iyi olmak olduğunu söyleyen Sanem’in en büyük amacı ise bir gün Olimpiyatlara gitmek.

Unutamadığı maç
‘’Geçen sene Joola Lig’te şampiyon olmadan Slovakya’da Slovakya ile karşılaşmıştık. Bu maç bizim için önemliydi, türbünler dolu ve hepsi Slovaktı. 2-1 gerideyken maçı ordan çevirmiştim. Oynadığım en zorlu ve en güzel maçlardan biriydi’’

 

 


Bu haber 2004 defa okunmuştur.

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
reklam
reklam
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
reklam
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
reklam